Amerykańskie "Wampiry" na Ukrainie będą polować na rosyjskie cele powietrzne oraz lądowe

Już w następnym roku na wyposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy trafić mają systemy VAMPIRE - zapowiedział rzecznik prasowy Pentagonu, generał Pat Ryder. Ten niskokosztowy sprzęt wojskowy z powodzeniem może być wykorzystany do eliminacji celów naziemnych, jak i powietrznych takich jak drony. VAMPIRE ze względu na swoje relatywnie niewielkie rozmiary oraz własny system zasilania może być z powodzeniem montowany m.in. na pick-upach.

L3Harris

Rzecznik prasowy Pentagonu generał Pat Ryder poinformował o tym, że w planach Stanów Zjednoczonych jest dostarczenie Siłom Zbrojnym Ukrainy do połowy 2023 roku systemów VAMPIRE. Kontrakt umożliwiający przekazanie tego sprzętu wojskowego ma zostać podpisany w nadchodzących miesiącach. Po raz pierwszy Pentagon zapowiedział dostawy zestawów VAMPIRE na Ukrainę w sierpniu podczas prezentacji wartego 3 mld pakietu wsparcia wojskowego dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

Za sprawą swoich niewielkich rozmiarów systemy te mogą być z powodzeniem instalowane nawet na cywilnych samochodach terenowych typu pick-up. 

Stworzony przez amerykańską firmę L3Harris Vehicle-Agnostic Modular Palletized ISR Rocket Equipment (VAMPIRE) jest niskokosztowym systemem charakteryzujący się modułowością oraz dysponujący własnym źródłem zasilania. Kolejną zaletą tego sprzętu wojskowego jest możliwość zwalczania zarówno celów naziemnych (lekko opancerzone pojazdy), jak i powietrznych takich jak drony. Zestawy VAMPIRE mogłyby z powodzeniem wzmocnić najniższe piętro ukraińskiego systemu obrony powietrznej, niszcząc m.in. nadlatujące drony-kamikaze oraz samoloty i śmigłowce operujące na niskich pułapach. 

Na zestaw składa się czteroprowadnicowa wyrzutnia oraz modułowa głowica optoelektroniczna MX-RSTA m.in. z wskaźnikiem laserowym i kamerą termowizyjną oraz dzienną. MX-RSTA jest w stanie wykryć oraz automatycznie śledzić cele.

Wyrzutnia zestawu VAMPIRE przystosowana jest do używania pocisków naprowadzanych laserowo ziemia-ziemia jak i ziemia-powietrze. Wśród potencjalnych rakiet mówi się o Advanced Precision Kill Weapon System (APKWS), które obecnie wykorzystywane są m.in. przez samoloty F-16, A-10,  F/A-18 oraz UH-1Y Venom a także AH-1Z Viper.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#pociski #rosyjska agresja #wsparcie dla Ukrainy #drony #sprzęt wojskowy

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo