Maski pośmiertne

Portrety w trójwymiarze właśnie zmarłych osób – utrwalały ostatni ziemski wizerunek wielkich postaci w historii świata. Były zdejmowane już w czasach starożytnych. Grecy wykonywali je z wosku, jednak nie służyły wtedy żywym, były składane wraz ze zmarłym do grobu. do tworzenia masek pośmiertnych. W średniowieczu służyły raczej jako ozdoba i wspomnienie zmarłego w bibliotekach, muzeach czy na uniwersytetach. Sporządzano je przeważnie dla władców, ale szybko zwyczaj ten przejęli wielmoże, szlachta i bogaci mieszczanie. Wreszcie zaczęto utrwalać w ten sposób wizerunki znakomitych osobistości – poetów, filozofów, dramaturgów, artystów.

Maska pośmiertna Napoleona Bonaparte

Maski nadal fascynują ludzi. Podczas aukcji w Bonhams, w 2013 roku, słynny brytyjski dom aukcyjny sprzedał maskę pośmiertną francuskiego cesarza Napoleona Bonaparte za 260 tys. dolarów. Została wykonana przez chirurga Francisa Burtona z 66. Pułku Piechoty w Wielkiej Brytanii 7 maja 1821 roku, dwa dni po śmierci Napoleona na Świętej Helenie.

 

Tę woskowa pośmiertną maskę Olivera Cromwella zrobiono po zabalsamowaniu jego ciała. Cromwell zmarł 3 września 1658 roku w wieku 59 lat. Jego śmierć była spowodowana komplikacjami związanymi z malarią i kamicą nerkową.

Maska pośmiertna sir Izaaka Newtona, jednego z najbardziej wpływowych naukowców w historii świata, który zmarł we śnie w Londynie 20 marca 1727 roku. Miał 84 lata.

Tu zaś mamy współczesny odlew gipsowy ludzkiej twarzy, wykonany ze starożytnej formy odkrytej w piramidzie-świątyni Teti w Sakkarze, w Egipcie. Uważa się, że jest to twarz króla Teti, pierwszego króla Egiptu VI dynastii lub jednej z jego żon.

Malowana gipsowa maska ​​pośmiertna Jamesa Bloomfielda Rusha, który 28 listopada 1848 roku zamordował Isaaca Jermy'ego (swego właściciela), a także zranił jego żonę i pokojówkę. Rush stał się znany jako „Zabójca we mgle” i z swą zbrodnię został powieszony 21 kwietnia 1849 roku. Jego maska ​​pośmiertna była częścią zestawu głów frenologicznych znanych jako „rząd morderców”, zbieranych, by dowiedzieć się, czy mordercze zachowanie można rozpoznać po rysach czaszki.

Maska pośmiertna Marii Ludwiki Gonzagi, wykonana w 1667 roku. Maria była żoną dwóch ostatnich Wazów – kolejno Władysława IV i Jana Kazimierza, królową Polski i wielką księżną litewską. Uważana była za jedną z najbardziej wpływowych małżonek-królowych Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Po śmierci przez trzy dni trumna z jej ciałem była wystawiona na Zamku Królewskim, a potem w kościele Wizytek. Została pochowana na Wawelu, z wyjątkiem serca, które zgodnie z wolą zmarłej zostało przekazane warszawskim wizytkom. Tam też znajduje się jej woskowa maska.

Maska pośmiertna Heinricha Himmlera znajduje się w Imperial War Museum w Londynie. Himmler był jednym z głównych architektów Holokaustu. Został schwytany przez Sowietów. W więzieniu popełnił samobójstwo rozgryzając ampułkę z cyjankiem potasu.

Szekspir zmarł 23 kwietnia 1616 roku w wieku 52 lat. Stało się to po miesiącu od podpisania testamentu, w którym napisano, że ​​jest „w doskonałym zdrowiu”. Żadne współczesne źródło nie wyjaśnia, jak i dlaczego zmarł.

 

 

 

 

 

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#maski pośmiertne #sławni ludzie #wizerunki po śmierci #pamiątki #historia

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo