Polka zostanie doradcą prezydenta Litwy

Profesor Uniwersytetu Michała Romera w Wilnie Jolanta Urbanowicz obejmie stanowisko doradcy prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy do spraw szkolnictwa wyższego – poinformowała Kancelaria Prezydenta Litwy. Urbanowicz będzie już drugą osobą narodowości polskiej w zespole Nausedy. To dobry znak dla społeczności polskiej – powiedział litewski politolog Andrzej Pukszto.

Youtube/Wilnoteka

To dobry znak, gdyż społeczność polska na Litwie zapewne może teraz liczyć na przychylność pałacu prezydenckiego w temacie oświaty, tak ważnym dla nas

– wskazuje Pukszto, politolog Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie. Podkreśla, że nominacja Urbanowicz „przychylnie wpływa na wizerunek Polaków na Litwie”.

Od ponad trzech lat, tj. od wyboru Nausedy na prezydenta, jego doradcą do spraw energetyki jest Jarosław Niewierowicz. W zespole litewskiej premier Ingridy Szimonyte pracuje z kolei Artur Ludkowski, dyrektor Domu Kultury Polskiej w Wilnie, który doradza szefowej rządu w kwestiach dotyczących mniejszości narodowych. Również w zespole przewodniczącej Sejmu Viktorii Czmilyte-Nielsen jest litewski Polak – prawnik Aleksander Radczenko.

Jest to też przekaz dla społeczności litewskiej, że Polacy na Litwie to nie tylko Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin, partia kojarzona powszechnie jako siła opozycyjna, ale też fachowcy, osoby nienależące do partii, których wiedza i doświadczenie są doceniane w najwyższych urzędach kraju

– mówi Pukszto.

44-letnia Jolanta Urbanowicz jest specjalistką w dziedzinie zarządzania oświatą i administracji publicznej. W latach 2019-2020 była wiceministrem w litewskim resorcie oświaty. Stanowisko doradcy prezydenta obejmie 7 listopada.

Mam nadzieję, że dobrze będę mogła wykorzystać zdobyte dotąd doświadczenie

– powiedziała Urbanowicz.

 Źródło: PAP, Niezalezna.pl

 

wb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo