Biden rozmawiał z wpływowym rabinem. Wśród tematów m.in. pomoc wojskowa dla Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał z jednym z najbardziej wpływowych rabinów w USA. Jak poinformował portal jewishnews.com.ua, jednym z głównych tematów była pomoc Ukrainie w wojnie z Rosją.

pixabay.com

Joe Biden zadzwonił w weekend do rabina Davida Twersky’ego i rozmawiał z nim przez 15 minut. Głównymi tematami były wybory w USA oraz pomoc humanitarna dla Ukrainy. Rabin podziękował Bidenowi za pomoc wojskową, którą Stany Zjednoczone udzielają Ukrainie. Zaznaczył, że pomoże to uratować wiele milionów ludzkich istnień w tym kraju – w tym przedstawicieli mniejszości żydowskiej, oraz ocalić wiele żydowskich zabytków i innych dóbr kultury.

David Twersky to przywódca skwirskich chasydów. Jest to nieliczna, lecz wpływowa wspólnota; Twersky w przeszłości spotykał się z prezydentem Billem Clintonem, cieszy się dużym poważaniem wśród amerykańskich Żydów.

Jak podkreśla portal Jewish News, skwirscy chasydzi odgrywają znaczącą rolę w pomocy dostarczanej Ukrainie. Ze wspólnoty tej wywodzi się Mosze Margareten, osoba bardzo zaangażowana w dostarczaniu pomocy humanitarnej, w tym sprzętu medycznego. 

Ukraina domaga się, by administracja prezydenta Joe Bidena zwiększyła presję na Izrael, który potępił inwazję Rosji i wspomaga Kijów humanitarnie, lecz nie chce udzielać pomocy wojskowej.

Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że wojskowa pomoc Iranu dla Rosji powinna przekonać Izrael do porzucenia stanowiska o nieudzielaniu pomocy wojskowej Kijowowi

- napisał amerykański portal The Hill.

Urzędnicy w Kijowie mają nadzieję, że dostarczenie Rosji przez Teheran samobójczych dronów doprowadzi do zmiany stanowiska Izraela. Szczególnie naciskają na izraelską pomoc w zakresie obrony powietrznej, która zapewniłaby ochronę przed irańskimi dronami - zaznaczył portal.

Amerykanie są jedynym krajem, którego Izrael słucha

- powiedział ukraiński ambasador w Izraelu Jewhen Kornijczuk w rozmowie telefonicznej z The Hill. Dodał, że negocjacje z Izraelem posunęły się naprzód w ostatnich tygodniach "w niektórych kwestiach technicznych związanych z obroną", w tym w sprawie zaawansowanego systemu ostrzegania, który ma pomóc w ostrzeganiu ludności cywilnej o nadchodzących atakach rakietowych ze strony Rosjan.

Izrael utrzymuje strategiczne relacje z Moskwą po części po to, by przeprowadzać ataki na irańskie pozycje w Syrii i zakłócać przekazywanie broni do Libanu na potrzeby Hezbollahu. Urzędnicy mówią również, że Jerozolima musi utrzymywać komunikację z Moskwą w sprawie diaspory żydowskiej w Rosji - podkreślił The Hill.

 

 Źródło: PAP, Niezalezna.pl

 

wb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo