Krzysztof Szwagrzyk wyróżniony na festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

  

Wczoraj zakończył się V Festiwal Filmów Dokumentalnych „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni.  W konkursie głównym wystartowało 18 filmów. Nagrody specjalne otrzymali: Weronika Sebastianowicz, Ewa Kubasiewicz i Krzysztof Szwagrzyk koordynator prac ekshumacyjnych na "Łączce". Pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu jest Arkadiusz Gołębiewski, twórca m.in. filmów "Sny stracone, sny odzyskane" oraz  „Kwatera „Ł”.
 
 
Nagrody: Platynowy Opornik i Złoty Opornik


Wpięty opornik był symbolem młodzieżowego buntu podczas stanu wojennego. Widnieje on również na nagrodach, przyznanych na festiwalu. „Platynowy Opornik” otrzymał reżyser Grzegorz Królikiewicz za całokształt twórczości.  

Nagrodę Główną „Złoty Opornik” przyznano  filmowi ”Bagaż strachu” w reżyserii Jerzego Bojanowskiego - za filmowe ukazanie początków walki o wolność słowa w PRL-u.

Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki, Wojciech Butkiewicz, Weronika Sebastianowicz, Joanna Krupska i Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Nowacki i Butkiewicz byli członkami środowiska lubelskich "Spotkań", które drukowało w połowie lat 70. nieocenzurowane publikacje. 

II miejsce otrzymał obraz „Było sobie miasteczko…” w reżyserii Tadeusza Arciucha i Macieja Wojciechowskiego – za nadanie artystycznego kształtu ciągle mało znanym wydarzeniom z naszej niedawnej historii. III miejscem nagrodzono film „Pani Weronika i jej chłopcy” w reżyserii Artura Pilarczyka – za odwagę dotarcia do ważnego tematu.

Maciej Wojciechowski dziękuje za nagrodę

Jury  przyznało również dwa wyróżnienia dla filmów: „Wyrok” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego – za ukazanie, jak los jednostki przeplata się z historią zbiorowości oraz  „Wygrane życie łączniczki” w reżyserii Marka Widarskiego  - za przekonywujący portret kobiecej dzielności i wytrwałości.

Ponadto jury postanowiło przyznać dwie nagrody specjalne: Pani Weronice Sebastianowicz, (którą nagrodzono owacją na stojąco) – za życie poświęcone Polsce oraz pani Ewie Kubasiewicz – za wierność Polsce.Owacja na stojąco dla Weroniki Sebastianowicz


Nagroda im. Janusza Krupskiego

Nagrodę im. Janusza Krupskiego za odwagę i trud przedstawiania postaci i tematów niepokornych, niezłomnych, wyklętych otrzymali: Tadeusz Arciuch i Maciej Wojciechowski za film „Było sobie miasteczko…”. Wręczyła go Joanna Krupska oraz kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski i Paweł Nowacki, który jest pomysłodawcą nagrody. Wyróżnienia otrzymali: Ewa Szakalicka za film „Wyrok śmierci” i Marek Widarski za „Wygrane życie łączniczki”.


Ewa Szakalicka

Nagroda „Źródło”

Nagrodę „Źródło”, przedstawiającą ryngraf na taśmie filmowej otrzymał dr hab. Krzysztof Szwagrzyk – za pracę, która inspiruje twórców filmów dokumentalnych.    

Krzysztof Szwagrzyk i Jan Ruman 

Nagroda  dla młodych: „Anioł Wolności”

„Młodzi dla Historii” to konkurs Festiwalu Filmów Dokumentalnych Niepokorni Niezłomni Wyklęci, w którym biorą udział młodzi twórcy. W tym roku odbyła się trzecia edycja konkursu. Nagrodę główną „Anioł Wolności” za film „Pamięci Niezłomnych” - z rąk Weroniki Sebastianowicz, żołnierza Armii Krajowej z Grodna i wieloletniego więźnia Workuty - odebrała ekipa uczniów z L.O. im. Władysława Reymonta w Warszawie: Monika Uznałowicz, Anna Kozieł, Kamil Wojtyra i Maciej Morra, prowadzona przez panią Monikę Wojtaś. Wręczając nagrodę młodym dokumentalistom, pani Weronika Sebastianowicz, powiedziała: „Przyjedźcie do nas. Mamy dla was dużo pracy”.


Nagrodzeni młodzi twórcy

Wyróżniono filmy:
-  „Granatowy przyjaciel” gimnazjalistów z Garbowa: Kamila Kanadysa, Weroniki Skorupskiej, Julii Czarneckiej, Kamili Remijasz, Adrianny Latoch, Anny Marek, Weroniki Korczak, Kamili Bedy pod opieką Bożeny Tuszyńskiej-Firlej,
- „Jan Paweł II”, zrealizowany przez Michała Szablaka i Mateusza Kozyrę,
- „W podboju Wołynia” Radosława Brzezickiego i Sebastiana Chwiejczaka.


Dyrektor festiwalu otrzymał od Józefa Bandzo (żołnierza mjr "Łupaszki") figurkę żołnierza wyklętego
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Wkrótce obowiązkowe e-recepty

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/stevepb/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

8 stycznia wejdzie w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej; papierowe będą wydawane w określonych przypadkach – przypomina Ministerstwo Zdrowia. Resort podnosi, że przepisy nie przewidują kar, ale zachęca do przechodzenia na nowe zasady.

Resort od miesięcy wyjaśnia, że e-recepta ma wiele zalet i oznacza korzyści zarówno dla pacjentów, jak i systemu. Elektroniczna recepta może być wystawiona po konsultacji z lekarzem, bez wizyty w gabinecie. Pozwala oszczędzać czas, bo lekarz może ją wystawić na cały rok – pacjent wykupuje ją, gdy skończy mu się partia leków. E-recepta jest czytelna, nie można jej zniszczyć ani zgubić. Dzięki niej można kupić każdy lek w innej aptece zachowując refundację, bez konieczności odpisu recepty.

E-receptę można wysłać sms-em do bliskiej osoby, by ta ją wykupiła – wystarczy podać pesel i czterocyfrowy kod z e-recepty. Od stycznia br. każda recepta jest dostępna w Internetowym Koncie Pacjenta, gdzie można sprawdzić dawkowanie leków. Dzięki IKP osoby chore przewlekle mogą pokazać lekarzowi listę przyjmowanych leków.

MZ akcentuje, że e-recepta to korzyści dla szeroko rozumianej ochrony zdrowia. Dzięki systemowi wiadomo, kiedy, co, kto i komu przepisał, a także czy wykupił. Wprowadzenie narzędzi informatycznych pomaga też m.in. w wytypowaniu aptek do kontroli pod kątem obsady i znalezienia "farmaceutów-skoczków", którzy tego samego dnia, w krótkim odstępie czasu realizują recepty w aptekach oddalonych od siebie o np. o 50 kilometrów. Informatyzacja to, jak akcentuje MZ, również możliwość lepszego zarządzania w oparciu o kompleksowe dane i pełniejszego analizowania np. kwestii refundacji czy braków określonych leków.

8 stycznia 2020 r. wejdzie w życie obowiązek stosowania e-recept. MZ zaznacza, że w określonych przypadkach także po tej dacie recepty będą również w postaci papierowej. Dotyczy to: recept w ramach tzw. importu docelowego; recept dla osób o nieustalonej tożsamości; recept transgranicznych (do końca 2020 r.); recept pro auctore i pro familiae (decyzja o wyborze postaci recepty – papierowej lub elektronicznej – należeć będzie do osoby wystawiającej); braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią systemu lub systemu gabinetowego czy brakiem dostępu do Internetu.

W informacji MZ wyjaśnia, że recepta wystawiona w postaci papierowej również w innych niż wskazane przypadkach będzie mogła być zrealizowana tak jak dotychczas w każdej aptece, w tym lek będzie mógł być objęty refundacją. "Tym samym, wdrożenie nowych rozwiązań, nie utrudni pacjentom dostępu do leków" – wskazuje resort.

Ministerstwo zauważa, że przepisy nie przewidują kar dla lekarzy, którzy pomimo obowiązku ustawowego wystawią po 8 stycznia 2019 r. receptę w postaci papierowej.

"Niezależnie od powyższego zachęcamy wszystkich lekarzy, którzy nadal wystawiają recepty w postaci papierowej, do przejścia na nowe zasady"

– wskazuje MZ.

Chcąc ułatwić proces wdrożenia elektronicznej recepty, resort przypominamy, że wystawianie e-recept wymaga podłączenia się do systemu e-zdrowie (P1), co następuje poprzez wdrożenie modułu e-recepty w systemie gabinetowym/HIS i uzyskanie certyfikatu systemu e-zdrowie lub poprzez założenie konta w bezpłatnej aplikacji gabinet.gov.pl.

Sam proces wystawienia e-recepty polega na wpisaniu odpowiednich danych oraz podpisaniu dokumentu poprzez użycie podpisu kwalifikowalnego, osobistego (zawartego w warstwie elektronicznej e-dowodu osobistego), zaufanego (Profil Zaufany) lub certyfikatu ZUS wykorzystywanego do podpisywania e-ZLA.

MZ przypomina również, że Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił dla świadczeniodawców dofinansowanie zakupu sprzętu i oprogramowania na potrzeby e-recepty. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia oferuje w całej Polsce bezpłatne szkolenia dla kadry medycznej m.in. w zakresie wystawiania e-recept. Szczegółowe informacje dotyczące wystawiania e-recept znajdują się na stronie ezdrowie.gov.pl. Pomoc można również uzyskać, dzwoniąc na infolinię 19 457, wysyłając pytanie na adres e-mail: e-recepta@csioz.gov.pl lub odwiedzając helpdeski uruchomione w Oddziałach Wojewódzkich NFZ.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl