Krzysztof Szwagrzyk wyróżniony na festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

  

Wczoraj zakończył się V Festiwal Filmów Dokumentalnych „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni.  W konkursie głównym wystartowało 18 filmów. Nagrody specjalne otrzymali: Weronika Sebastianowicz, Ewa Kubasiewicz i Krzysztof Szwagrzyk koordynator prac ekshumacyjnych na "Łączce". Pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu jest Arkadiusz Gołębiewski, twórca m.in. filmów "Sny stracone, sny odzyskane" oraz  „Kwatera „Ł”.
 
 
Nagrody: Platynowy Opornik i Złoty Opornik


Wpięty opornik był symbolem młodzieżowego buntu podczas stanu wojennego. Widnieje on również na nagrodach, przyznanych na festiwalu. „Platynowy Opornik” otrzymał reżyser Grzegorz Królikiewicz za całokształt twórczości.  

Nagrodę Główną „Złoty Opornik” przyznano  filmowi ”Bagaż strachu” w reżyserii Jerzego Bojanowskiego - za filmowe ukazanie początków walki o wolność słowa w PRL-u.

Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki, Wojciech Butkiewicz, Weronika Sebastianowicz, Joanna Krupska i Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Nowacki i Butkiewicz byli członkami środowiska lubelskich "Spotkań", które drukowało w połowie lat 70. nieocenzurowane publikacje. 

II miejsce otrzymał obraz „Było sobie miasteczko…” w reżyserii Tadeusza Arciucha i Macieja Wojciechowskiego – za nadanie artystycznego kształtu ciągle mało znanym wydarzeniom z naszej niedawnej historii. III miejscem nagrodzono film „Pani Weronika i jej chłopcy” w reżyserii Artura Pilarczyka – za odwagę dotarcia do ważnego tematu.

Maciej Wojciechowski dziękuje za nagrodę

Jury  przyznało również dwa wyróżnienia dla filmów: „Wyrok” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego – za ukazanie, jak los jednostki przeplata się z historią zbiorowości oraz  „Wygrane życie łączniczki” w reżyserii Marka Widarskiego  - za przekonywujący portret kobiecej dzielności i wytrwałości.

Ponadto jury postanowiło przyznać dwie nagrody specjalne: Pani Weronice Sebastianowicz, (którą nagrodzono owacją na stojąco) – za życie poświęcone Polsce oraz pani Ewie Kubasiewicz – za wierność Polsce.Owacja na stojąco dla Weroniki Sebastianowicz


Nagroda im. Janusza Krupskiego

Nagrodę im. Janusza Krupskiego za odwagę i trud przedstawiania postaci i tematów niepokornych, niezłomnych, wyklętych otrzymali: Tadeusz Arciuch i Maciej Wojciechowski za film „Było sobie miasteczko…”. Wręczyła go Joanna Krupska oraz kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski i Paweł Nowacki, który jest pomysłodawcą nagrody. Wyróżnienia otrzymali: Ewa Szakalicka za film „Wyrok śmierci” i Marek Widarski za „Wygrane życie łączniczki”.


Ewa Szakalicka

Nagroda „Źródło”

Nagrodę „Źródło”, przedstawiającą ryngraf na taśmie filmowej otrzymał dr hab. Krzysztof Szwagrzyk – za pracę, która inspiruje twórców filmów dokumentalnych.    

Krzysztof Szwagrzyk i Jan Ruman 

Nagroda  dla młodych: „Anioł Wolności”

„Młodzi dla Historii” to konkurs Festiwalu Filmów Dokumentalnych Niepokorni Niezłomni Wyklęci, w którym biorą udział młodzi twórcy. W tym roku odbyła się trzecia edycja konkursu. Nagrodę główną „Anioł Wolności” za film „Pamięci Niezłomnych” - z rąk Weroniki Sebastianowicz, żołnierza Armii Krajowej z Grodna i wieloletniego więźnia Workuty - odebrała ekipa uczniów z L.O. im. Władysława Reymonta w Warszawie: Monika Uznałowicz, Anna Kozieł, Kamil Wojtyra i Maciej Morra, prowadzona przez panią Monikę Wojtaś. Wręczając nagrodę młodym dokumentalistom, pani Weronika Sebastianowicz, powiedziała: „Przyjedźcie do nas. Mamy dla was dużo pracy”.


Nagrodzeni młodzi twórcy

Wyróżniono filmy:
-  „Granatowy przyjaciel” gimnazjalistów z Garbowa: Kamila Kanadysa, Weroniki Skorupskiej, Julii Czarneckiej, Kamili Remijasz, Adrianny Latoch, Anny Marek, Weroniki Korczak, Kamili Bedy pod opieką Bożeny Tuszyńskiej-Firlej,
- „Jan Paweł II”, zrealizowany przez Michała Szablaka i Mateusza Kozyrę,
- „W podboju Wołynia” Radosława Brzezickiego i Sebastiana Chwiejczaka.


Dyrektor festiwalu otrzymał od Józefa Bandzo (żołnierza mjr "Łupaszki") figurkę żołnierza wyklętego
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nowe taśmy! Co prezes NIK K. Kwiatkowski mówił o sędziach? "W du**ch im się poprzewracało"

Krzysztof Kwiatkowski / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Portal tvp.info ujawnil kolejne nagrania - tym razem z restauracji Amber Room z 10 czerwca 2014 r. Na taśmach słyszymy głosy ówczesnego najbogatszego Polaka Jana Kulczyka i prezesa NIK-u Krzysztofa Kwiatkowskiego, którzy rozmawiają między innymi o prywatyzacji spółki Ciech. W pewnym momencie Kwiatkowski pokusił się również o ocenę pracy sędziów. - Niestety im się w du**ch poprzewracało trochę… – mówi prezes NIK do Kulczyka.

Portal tvp.info dotarł do nagrań z rozmowy między Janem Kulczykiem a Krzysztofem Kwiatkowskim, która dotyczyła prywatyzacji spółki Ciech. 

Stenogram z rozmowy Kulczyk-Kwiatkowski z czerwca 2014 r.:

JAN KULCZYK:  Jak się cieszę, że zacząłem normalnie, ta sprzedaż tego Ciechu taki był… wszyscy odebrali to…

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Patrzyłem na to jak na papierek lakmusowy, jak się zachowają co poniektórzy 

JAN KULCZYK: Czyli teraz już krótko mówiąc – można 

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Normalnieje 

JAN KULCZYK: Teraz już, bo ja myślę, że i Donald i wszyscy zobaczyli, że nie będzie z tego tytułu miał jatki

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Rozmawiałem z Wojtkiem Karpińskim i on mówi: Jestem ciekaw reakcji, bo Donald mi dał zieloną rękę, ale mówi – no zobaczymy, jak to pójdzie (śmiech) 

JAN KULCZYK: Że dał zielone światło? 

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Tak, dał mu zielone światło, ale jednocześnie mówił „bierzesz to na własną głowę” no. Jak to Donald. 

Później w czasie rozmowy w Amber Room Kwiatkowski pokusił się o szczerą ocenę pracy sędziów.

Ja bym powiedział tak (…) środowisko sędziowskie mi groziło protestami, że jak śmiem w ogóle wprowadzać możliwość oceny pracy sędziego. Ja mówię: a które środowisko nie podlega ocenie? (…) prowadzone przewlekle postępowanie czy nie prowadzone? Niestety im się w d**ach poprzewracało trochę…

– mówi Kwiatkowski do Kulczyka.

Fot./screen/tvp.info

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvp.info, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl