Unia Europejska zamroziła aktywa 90 Rosjan. Razem to ponad 17 miliardów euro!

UE zamroziła dotychczas aktywa 90 Rosjan w łącznej kwocie przekraczającej 17 mld euro – poinformował unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. W przypadku skonfiskowania pieniędzy zdobytych w wyniku przestępstwa, możliwe będzie przekazanie ich do funduszu odbudowy Ukrainy – informuje w sobotę portal ZDF.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

"Do tej pory zamrożono majątek 90 osób. To ponad 17 mld euro w siedmiu krajach członkowskich UE, z czego 2,2 mld euro w Niemczech” – poinformował komisarz w komentarzu dla dzienników grupy medialnej Funke.

Od początku rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, trwającej już od ośmiu miesięcy, UE przyjęła osiem pakietów sankcji. „Badamy, co jeszcze można zrobić. W szczególności politycy ukraińscy wielokrotnie domagali się wykorzystania zamrożonych aktywów do odbudowy kraju po wojnie” – powiedział Reynders. Jak zaznaczył, „jeżeli UE skonfiskuje pieniądze pochodzące z przestępstwa, możliwe jest przekazanie ich do funduszu kompensacyjnego dla Ukrainy. „Jednak obecna kwota nie wystarczy na sfinansowanie odbudowy” – podkreślił komisarz.

W ramach zachodnich sankcji zamrożono ponadto 300 mld euro z rezerw walutowych rosyjskiego banku centralnego. „Moim zdaniem możliwe jest zatrzymanie tych 300 miliardów euro jako gwarancji do czasu, gdy Rosja dobrowolnie weźmie udział w odbudowie Ukrainy” – stwierdził komisarz.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#sankcje #Rosja #Unia Europejska #zamrożenie środków

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo