Wrócą dwudniowe posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej? Prezes NBP odpowiada i uzasadnia

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego - prof. Adama Glapińskiego, brak jest wystarczającego uzasadnienia do zwołania dodatkowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej na dzień 8 listopada 2022 r. Tak sam prof. Glapiński odpowiedział na pismo członków Rady Polityki Pieniężnej z dnia 25 października. Członkowie RPP - Ludwik Kotecki, Joanna Tyrowicz i Przemysław Litwiniuk złożyli wówczas prośbę do prezesa NBP, a zarazem przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego o zwołanie na początku listopada dodatkowego niedecyzyjnego spotkania RPP w sprawie regulaminu Rady i opinii do budżetu państwa.

flickr.com

"Wspólnie z prof. Tyrowicz i prof. Litwiniukiem wysłaliśmy wczoraj do Prezesa NBP prośbę o zwołanie na początku listopada dodatkowego niedecyzyjnego spotkania #RPP w sprawie regulaminu Rady i opinii do budżetu państwa" 

- napisał kilka dni temu Kotecki na swoim profilu na Twitterze.

"Brak jest wystarczającego uzasadnienia"

Jednak - w myśl odpowiedzi - prezes NBP na jednodniowym posiedzeniu RPP 9 XI zaproponuje Radzie rozwiązanie, wedle którego terminy posiedzeń Rady na 2023 r. będą dwudniowe.

"Odnosząc się do wniosku o zwołanie posiedzenia Rady na dzień 8 listopada 2022 r., uprzejmie informuję, że jednodniowe posiedzenie Rady zaplanowane na dzień 9 listopada 2022 r. wynika z Harmonogramu posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2022 r., przyjętego przez Radę w dniu 3 listopada 2021 r. Formuła posiedzeń jednodniowych Rady, ustalona zgodnie z przyjętymi przez Radę harmonogramami, stanowi jedno z wielu rozwiązań organizacyjnych wprowadzonych w Narodowym Banku Polskim w związku z powstałym zagrożeniem epidemicznym. (...) W świetle przyjętych wcześniej założeń i podjętych ustaleń oraz przy utrzymaniu prawidłowej metodyki pracy należy stwierdzić, że brak jest wystarczającego uzasadnienia do zwołania dodatkowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej na dzień 8 listopada 2022 r."

- napisał Adam Glapiński w odpowiedzi na pismo członków RPP o wydłużenie posiedzenia RPP w listopadzie do dwóch dni.

"W porządku obrad posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej zaplanowanego na dzień 9 listopada 2022 r. uwzględniony będzie punkt dotyczący harmonogramu posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2023 roku, zgodnie z przyjętym trybem prac Rady. W ramach tego punktu, jak to już deklarowałem, zaproponuję Radzie rozwiązanie, wedle którego projektowane terminy posiedzeń Rady będą obejmować dwa dni. Ewentualne zaakceptowanie takiego harmonogramu stanowić będzie decyzję całej Rady"

- dodał prezes Narodowego Banku Polskiego.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, nbp.pl

#Bank centralny #Polska #Adam Glapiński #Narodowy Bank Polski

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo