Ciekawostki turystyczne: Pałac Sanguszków w Krakowie

Pałac Sanguszków – zabytkowy budynek znajdujący się przy ul. Franciszkańskiej 1 na rogu z ul. Bracką 17, na Starym Mieście w Krakowie. Należał kiedyś do książęcej rodziny Sanguszków – stąd nazwa, a obecnie należy do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Pałac Sanguszków w Krakowie - siedziba Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. 2020
Mach240390; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

Pałac powstał po pożarze miasta w 1850 roku na miejscu kamienicy z lat 1808–1813, zwanej pałacem Khittlów, powstałej po przebudowaniu dwóch wcześniejszych kamienic o XVI-wiecznym rodowodzie. Jest to 4-skrzydłowy gmach o zwartej sylwecie, zwrócony fasadą do ulicy Franciszkańskiej. 

Współczesny kształt przybrał w latach 1851–1853, według projektu berlińskiego architekta Plessnera, dla Maurycego Józefa i Heleny Rosenthalów (stąd wcześniejsza nazwa Pałac Rosenthalów). 

Przed 1862 został zakupiony przez ks. Eustachego Stanisława Sanguszkę jako tzw. dom dochodowy. Do 1866 wynajmował go austriacki Urząd Skarbowy, w 1887 Siostry Bożej Miłości prowadziły w nim przytułek dla dziewcząt i służących. W okresie 20-lecia międzywojennego mieścił się w nim Bank Wschodni.

W 1984 książę Roman Władysław Sanguszko podarował go na ręce kardynała Franciszka Macharskiego Archidiecezji Krakowskiej.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Pałac Sanguszków w Krakowie

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo