Jak sobie radzić w czasie zgagi?
Zgaga odczuwana jest jako nieprzyjemne pieczenie w okolicach przełyku i mostka. Może zdarzyć się każdemu, jednak najczęściej może mieć poważniejsze podłoże chorobowe, jak refluks żołądkowo-przełykowy. Szacuje się, że problem zgagi może dotyczyć nawet 26 proc. społeczeństwa. Jakie są przyczyny zgagi? Jak sobie radzić w trakcie zgagi?


Co to jest zgaga?
Zgaga jest to uczucie palenia i pieczenia w klatce piersiowej i przełyku, za mostkiem, niekiedy dochodzące aż do gardła. Czasami zgaga może być mylona z objawami niedokrwienia serca. Zgaga stanowi główny objaw choroby refluksowej przełyku. Czasem może pojawić się u każdego, np. po spożyciu niektórych potraw.
Przyczyny zgagi
Przyczyną zgagi jest podrażnienie delikatnej błony śluzowej przełyku. Najczęściej wynika ono z cofania się kwaśnej treści z żołądka do przełyku, co określane jest jako refluks żołądkowo-przełykowy.
Przyczyną refluksu są:
-
zaburzenia funkcji mięśnia zwanego dolnym zwieraczem przełyku,
-
nadmierna masa ciała,
-
przepuklina rozworu przełykowego,
-
choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy,
-
resekcja żołądka,
-
choroba dróg żółciowych,
-
ciąża,
-
zaburzenia psychonerwicowe,
-
zbyt obfite posiłki,
-
późne spożywanie posiłków,
-
ciągłe schylanie się,
-
niestrawność,
-
odczuwanie zgagi nasilają,
-
napięcie nerwowe,
-
nadużywanie alkoholu,
-
palenie tytoniu,
-
wyczerpanie psychiczne i zmęczenie.
Zgaga – po jakich pokarmach może się pojawić?
Które pokarmy nasilają zgagę? Wśród pokarmów, które sprzyjają powstawaniu zgagi, znajdują się m.in.:
-
tłuste pokarmy,
-
słodycze,
-
kawa,
-
napoje gazowane, cola i inne napoje,
-
owoce i soki cytrusowe,
-
pomidory i ich przetwory,
-
alkohol,
-
banan,
-
papryka,
-
czekolada,
-
ostro przyprawione potrawy.
Domowe sposoby na zgagę
Sporadyczna zgaga nie jest niczym groźnym i nie powinna stanowić powodu do obaw. Można ją złagodzić domowymi sposobami, a w cięższych przypadkach lekami bez recepty. Jeśli jednak problemy pojawiają się częściej, nie mijają po zastosowaniu środków bez recepty i pojawiają się objawy towarzyszące, które nas niepokoją, to najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z lekarzem.
Jakie są domowe sposoby na zgagę? Jak pozbyć się zgagi?
-
Utrzymywanie prawidłowej masy ciała, a w przypadku nadwagi czy otyłości zrzucenie zbędnych kilogramów.
-
Rezygnacja z palenia tytoniu i picia alkoholu.
-
Regularne zażywanie ruchu, bez schylania się lub dźwigania ciężkich rzeczy.
-
Unikanie ciasnych ubrań i pasków.
-
Podniesienie wezgłowia łóżka o 15-20 cm.
-
Układanie się do snu na lewym boku.
-
Zaprzestanie przyjmowania farmaceutyków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen.
-
Radzenie sobie ze stresem, niekontrolowany może nasilać objawy zgagi.
-
Doraźne stosowanie leków na zgagę dostępnych bez recepty.
-
Umiarkowane i prawidłowe odżywanie.
-
Picie niegazowanej wody przed posiłkiem.
-
Zażycie środków ułatwiających trawienie (mięta, dziurawiec).
-
Jedzenie małych porcji, częściej.
-
Unikanie potraw i napojów, które mogą nasilać zgagę.
Domowe sposoby na zgagę w nocy
Rzadkim zjawiskiem nie jest także zgaga w nocy. U części pacjentów zgaga może pojawiać się w nocy nawet kilka razy w ciągu tygodnia, dając znacznie bardziej dokuczliwe objawy niż w dzień, co wiąże się przede wszystkim z pozycją leżącą. Nocne pieczenie w żołądku i przełyku może przyczyniać się do wystąpienia problemów z zasypianiem i bezsennością. Nieodpowiednia ilość snu może z kolei doprowadzić do problemów z koncentracją oraz pamięcią. Poza tym może także powodować pogorszenia samopoczucia.
Jeśli pacjentowi będzie dokuczać zgaga w nocy, eliminację problemu należy rozpocząć od ograniczenia spożywania produktów, których przyjmowanie przyczynia się do zwiększenia ilości soku żołądkowego. Inne domowe sposoby na zgagę w nocy wiążą się między innymi z piciem herbaty imbirowej. Podobne napary można przygotować również z kminku, kopru włoskiego, a oprócz tego z prawoślazu oraz kardamonu.
Zgaga w ciąży
Zgaga to dolegliwość często zgłaszana przez kobiety w ciąży. Szacuje się, że dotyczy 45–80% ciężarnych. Przyczyny zgagi są u nich różne. Na początkowym etapie ciąży dolegliwość rozwija się na skutek zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie. Do powstawania zgagi w ciąży przyczynia się między innymi znaczny ucisk macicy na żołądek, zwłaszcza w ostatnim trymestrze, a dodatkowo podwyższony poziom progesteronu, który wypływa przede wszystkim na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Co sprawdzi się najlepiej na zgagę w ciąży? Pomocne będą wszystkie powyższe metody, a dodatkowo noszenie luźniejszych ubrań i spanie w odpowiedniej pozycji.
Źródło: medicover.pl, niezalezna.pl

