98 cudzoziemców próbowało dostać się do Polski z Białorusi

98 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - podała w sobotę rano Straż Graniczna. Zatrzymano też kolejnych kurierów przewożących osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę.

Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

Jak podała na Twitterze SG, wśród osób, które w piątek próbowały przekroczyć granicę byli obywatele m.in. Turcji i Sri Lanki. Wśród prób odnotowano też 20 osób, które podchodziły pod barierę, ale wycofały się na Białoruś.

Straż Graniczna zatrzymała też czterech Ukraińców, którzy łącznie przewozili 13 obywateli Egiptu, Sudanu i Syrii.

W tym roku zatrzymano 270 pomocników

- podała SG.

Straż Graniczna odnotowała w październiku łącznie ponad 1,5 tys. prób (w tym są również podejścia pod stalową barierę) nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. To więcej, niż we wcześniejszych miesiącach.

Po zbudowaniu stalowego ogrodzenia na granicy z Białorusią, prowadzone są prace związane z uruchomieniem tam tzw. bariery elektronicznej. Gotowe jest już Centrum Nadzoru w Białymstoku, do którego będą trafiać sygnały z urządzeń perymetrycznych i innych z linii granicznej. Na samej granicy ustawiono pierwszy z jedenastu kontenerów teletechnicznych, które będą integrowały działanie elementów bariery elektronicznej, trwa instalacja kamer i kabli detekcyjnych.

Pierwsze jej kilometry mają być uruchomione prawdopodobnie w październiku. Pełne uruchomienie systemu planowane jest na koniec roku.

Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje do końca listopada w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.

Decyzja ma związek z trwającymi pracami przy budowie zabezpieczeń elektronicznych. 

 Źródło: PAP, Niezalezna.pl

 

wb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo