Premier Hiszpanii: Powstanie gazociąg pirenejski

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił dziś osiągnięcie porozumienia z władzami Francji i Portugalii w sprawie budowy nowego gazociągu przez Pireneje do Europy Zachodniej.

Wikimedia Commons/ Ministry of the Presidency. Government of Spain

Sanchez, który w czwartek w Brukseli spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz premierem Portugalii Antonio Costą sprecyzował, że pierwotnie planowany pod nazwą MidCat rurociąg nosiłby w przyszłości inną nazwę.

Wyjaśnił, że magistrala służyłaby nie tylko do kierowania w głąb Europy gazu ziemnego, ale docelowo również energii z zielonego wodoru.

Z kolei prezydent Macron dodał, że w grudniu uda się do Hiszpanii, aby sfinalizować umowę na budowę nowego gazociągu.

Wprawdzie żaden z polityków nie sprecyzował, kiedy miałaby ruszyć inwestycja i jak długo potrwać jej budowa, ale rząd Sancheza twierdził dotychczas, że nowe połączenie mogłoby powstać w ciągu maksymalnie 9 miesięcy.

Zgodnie z hiszpańskim projektem nowy gazociąg liczyłby 226 km długości i łączyłby hiszpański Hostalric z francuską miejscowością Barbaira.

Według szacunków rządu Hiszpanii budowa nowej magistrali gazowej przez Pireneje powinna kosztować od 450 mln do 500 mln euro.

Aktualnie Hiszpanię i Francję łączą dwa gazociągi, które zapewniają przesył 8 mld m sześć. gazu ziemnego rocznie. Za sprawą nowego połączenia, nazywanego dotychczas MidCat, można byłoby osiągnąć 17 mld m sześć. surowca, czyli ponad dwa razy więcej.

Biegnąca od północno-wschodniej Hiszpanii magistrala mogłaby w przyszłości zostać połączona z systemem gazowym Portugalii i uzyskać połączenie z portem w Sines, na zachodnim wybrzeżu tego kraju. Zlokalizowane są tam magazyny płynnego gazu ziemnego (LNG) transportowane m.in. z USA i Kataru.

 Źródło: PAP, Niezalezna.pl

 

wb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo