Premier Morawiecki w Brukseli na szczycie UE: Polska opowiada się za limitem cenowym na gaz

Premier Mateusz Morawiecki przybył do Brukseli na dwudniowy szczyt Unii Europejskiej, który będzie poświęcony m.in. bieżącej sytuacji na rynku energetycznym, w tym cenom energii, a także dalszemu wsparciu Ukrainy. - Polska opowiada się za limitem cenowym na gaz, coraz więcej państw popiera to rozwiązanie. Konieczne jest zamrożenie ceny ETS na poziomie 20 lub 30 euro - stwierdził polski premier.

Mateusz Morawiecki
fot. TVP Info

- Działania rosyjskie mają coraz bardziej charakter państwa terrorystycznego. Domagali się będziemy, by w jak najmocniejszych słowach Rosja została potępiona - powiedział premier Mateusz Morawiecki tuż po przybyciu do belgijskiej stolicy. "Druga rzecz to kwestia Białorusi" - dodał Morawiecki, przyznając, że państwo Łukaszenki staje się bazą wojskową dla Rosji, a to zagraża bezpieczeństwu całej Europy. 

- Będziemy o tym mówili, żeby poszerzyć pakiet sankcji na Białoruś, w sytuacji, gdy nie wycofa się ze swoich działań

- dodał Morawiecki. 

Szef polskiego rządu, odnosząc się do kwestii cen energii, powiedział też, że będzie wzywać do zamrożenia ceny ETS. - Wreszcie użyjmy tej broni, która jest w naszym arsenale - zaznaczył. 

Premier zaznaczył również, że Polska opowiada się za tym, żeby kolejny pakiet sankcji na Rosję wskazywał na to, iż to bezpośrednia odpowiedź na kolejne putinowskie ataki na ludność cywilną.

Unijni liderzy mają debatować na temat sytuacji gospodarczej oraz sposobów reagowania na obecny kryzys związany z inflacją, w tym wysokimi cenami energii. Podczas szczytu ma zostać też poruszony temat rosyjskiej agresji na Ukrainę, w tym ostatnie ataki rakietowe na ukraińską ludność cywilną i infrastrukturę krytyczną, a także jej działań w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.  W trakcie szczytu unijni przywódcy mają także dyskutować na temat przyszłości relacji UE-Chiny oraz omówią stan przygotowań do grudniowego szczytu UE–ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej). Tematem obrad w Brukseli będzie również przygotowanie Szczytu Klimatycznego COP 27 w Szarm el-Szejk oraz Konferencji ONZ na temat różnorodności biologicznej w Montrealu.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Mateusz Morawiecki #ets

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo