Ostatnie koszenie trawy przed zimą

Ostatnie koszenie trawy przed zimą stanowi bardzo ważny zabieg jesienią, który należy wykonać w odpowiednim czasie oraz na odpowiednią wysokość. To zapewni nam zdrowy trawnik już wiosną, co zapobiegnie pleśni śniegowej po zimie. Taki zabieg wymaga specjalnej pielęgnacji. Jak przygotować trawnik przed zimą?

zdjęcie ilustracyjne / pexels.com/@Magic K

Ostatnie koszenie trawy

Kiedy jesień jest ciepła, trawa nadal rośnie intensywnie i wymaga od nas regularnego koszenia. Z reguły ostatnie koszenie wykonujemy w połowie października. Niekiedy jednak ostatnie koszenie wykonuje się dopiero pod koniec listopada albo nawet na początku grudnia, co zależy od temperatury powietrza i wilgotności. Przy odpowiedniej temperaturze trawa będzie rosła do momentu pojawienia się pierwszych przymrozków.

Dlaczego koszenie trawy przed zimą jest tak ważne?

Jeśli chcemy aby darń dobrze zniosła niskie temperatury i zalegający śnieg, musimy wykonać kilka ważnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak przygotować trawnik na zimę? Podstawą jest dokładne skoszenie trawnika. Dzięki temu trawnik przetrwa zimowe chłody, a wiosną szybko wróci do dobrej formy. 

Skoszenie trawy wraz z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi, jak nawożenie, zapobiegnie zniszczeniu trawnika. Nie pojawią się ubytki czy łyse placki na trawniku, a trawnik nie wyblaknie. Prawidłowo skoszony trawnik przed zimą nie będzie miał patogenów grzybowych, a jego korzenie nie przemarzną.

Koszenie trawy przed zimą – kiedy je wykonać?

Jeśli chcemy zadbać o nasz trawnik, warto wiedzieć kiedy wykonać ostanie koszenie trawy przed zimą. Kiedy skosić trawnik przed zimą? Odpowiedź nie jest taka prosta, ponieważ termin zależy od warunków pogodowych występujących na danym obszarze. Gdy jesień jest wilgotna i ciepła, trawa nadal dość intensywnie rośnie, co wiąże się z koniecznością jej regularnego koszenia, zwykle co około 2 tygodnie.

Zazwyczaj ostatnie koszenie trawy przed zimą w naszym klimacie należy wykonać w połowie października, czyli około 20 dni przed zakończeniem wegetacji. W przypadku, gdy jesień jest ciepła, a ochłodzenie i pierwsze przymrozki nadchodzą później niż zwykle, koszenie można przesunąć na początek listopada lub nawet nieco później.

Ważna jest odpowiednia obserwacja pogody i dostosowanie koszenia do panujących warunków, ponieważ ciepłą jesienią trawa może rosnąć nawet do pierwszych przymrozków. Jeśli zetniemy ją za wcześnie i zacznie szybko odrastać musimy skosić ją jeszcze raz.

Na jaką wysokość skosić trawę przed zimą?

Jednak na zimę nie możemy zostawić zbyt wysokiej trawy, ponieważ sprzyja to pojawieniu się groźnej pleśni śniegowej. Natomiast zbyt nisko ścięta trawa może prowadzić do przemarzania korzeni. Na jaką wysokość ściąć trawę? Przed zimą najlepiej jest przyciąć trawnik na wysokości około 4-5 cm. 

Pozwoli to na zgromadzenie składników pokarmowych w nasadach pędów niezbędnych do właściwego przezimowania darni i na odrost wiosną. Zbyt nisko ścięta trawa będzie narażona na przemarzanie korzeni. Natomiast jeśli zetniemy za mało trawy, padający zimą śnieg i powstawanie okrywy śnieżnej może powodować jej gnicie. Warto pamiętać, aby nie zostawiać skoszonych resztek trawy na trawniku, ponieważ pokos może zacząć gnić pod śniegiem.

Co zrobić po skoszeniu trawnika?

Świeżo skoszony trawnik przed zimą jest wrażliwy na suszę. Dlatego po przeprowadzeniu tego zabiegu należy go koniecznie podlać. Resztki trawy, drobne gałęzie, liście czy fragmenty innych roślin dokładnie wygrab. Skoszoną trawę możesz następnie przeznaczyć jako okrycie roślin na zimę. Alternatywą jest też dodanie jej do kompostu. Po ostatnim skoszeniu trawnika przed zimą zaleca się również rozrzucenie na glebę nawozu kompostowego.

Pleśń śniegowa

Czym jest pleśń śniegowa? Mowa o niej wtedy, kiedy na trawniku pojawiają się różowo-brązowe plamy o średnicy 10-20 cm. Plamy zmarniałej trawy z czasem się powiększają i zaczynają się ze sobą łączyć, co może doprowadzić do zniszczenia całego trawnika. Powstawaniu pleśni śniegowej sprzyja pokrywa śnieżna, która uniemożliwia dostęp powietrza, a także wilgotne podłoże. Patogen może rozwinąć się także wtedy, gdy trawa nie została skoszona jesienią. Zbyt intensywne lub zbyt późne nawożenie nawozami azotowymi również może doprowadzić do jej powstania. Trawnik trzeba opryskać preparatem grzybobójczym, a uszkodzoną trawę usunąć i w jej miejsce dosiać nową. Pamiętaj, żeby w miarę możliwości ograniczyć czynniki sprzyjające pojawianiu się pleśni śniegowej. 

 Źródło: poradnikogrodniczy.pl, niezalezna.pl

 

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo