Turcja będzie sprzedawać rosyjski gaz do Europy. Erdogan dogadał się z Putinem

"Porozumiałem się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w sprawie utworzenia w Turcji hubu handlu rosyjskim gazem. Stworzymy taki ośrodek, by eksportować surowiec do Europy" - ogłosił prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Putin i Erdogan (zdjęcie z 2012 roku)
fot. Kremlin.ru, CC BY 4.0

Turcja będzie również hubem handlu gazem. Podczas naszego ostatniego spotkania porozumiałem się w tej sprawie z Putinem. Stworzymy tutaj hub, z tureckim gazem sprowadzanym z Rosji

 - powiedział w Ankarze Erdogan podczas spotkania z przedstawicielami rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju.

"Putin ogłosił światu, że 'Europa może otrzymywać swój gaz przez Turcję'" - przypomniał turecki prezydent.

W Europie coraz więcej obaw budzi kryzys energetyczny, ale Turcja "nie ma takiego problemu" - zaznaczył Erdogan, cytowany przez agencję Anatolia.

Putin zaproponował Erdoganowi utworzenie w Turcji hubu gazowego podczas spotkania obu przywódców 13 października w Astanie przy okazji szczytu Konferencji na rzecz Interakcji i Środków Budowy Zaufania w Azji. Putin zaznaczył, że szlak przez Turcję jest "najbardziej niezawodną drogą" transportu surowca z Rosji do Unii Europejskiej. Zdaniem rosyjskiego prezydenta umożliwiłoby to Europejczykom otrzymywanie gazu po mniej "wygórowanych" cenach.

Razem z prezydentem Putinem poleciliśmy naszym ministerstwom energii i innym instytucjom rozpoczęcie wspólnych badań. Mam nadzieję na utworzenie w najbardziej odpowiednim do tego miejscu międzynarodowego centrum dystrybucyjnego. Nasze instytucje przedstawią nam wyniki prac i wtedy podejmiemy kolejne kroki; tutaj naprawdę nie ma na co czekać

 - mówił Erdogan dzień po spotkaniu w Astanie.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Władimir Putin #Recep Tayyip Erdogan #Turcja #Rosja #gazowy hub

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo