Estonia uznała Rosję za państwo terrorystyczne

Parlament Estonii uznał we wtorek Rosję za reżim terrorystyczny oraz potępił nielegalną aneksję okupowanych terytoriów Ukrainy. Za przyjęciem oświadczenia było 88 deputowanych, nikt nie był przeciw, a trzech deputowanych wstrzymało się od głosu. W parlamencie Estonii zasiada 101 posłów.

MacroDaemon at en.wikipedia, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

- "Naruszenie prawa nigdy nie może stanowić prawa. Reżim Putina przez swoje groźby użycia broni jądrowej zmienił Rosję w największe zagrożenie dla europejskiego i światowego pokoju"

- napisano w oświadczeniu Zgromadzenia Państwowego.

Estoński parlament wyraził również poparcie dla przeprowadzenia przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości i Międzynarodowy Trybunał Karny śledztwa mającego ustalić sprawców popełnionych na Ukrainie zbrodni. Deputowani uznali też za koniecznie postawienie przed specjalnym powołanym w tym celu trybunałem odpowiedzialnych za zbrodnię agresji.

W przyjętym dokumencie skrytykowano także przeprowadzenie przez rosyjski reżim mobilizacji na wojnę z Ukrainą. Stwierdzono, że mobilizacja w celu kontynuowania zbrodni agresji stanowi zbrodnię przeciwko pokojowi.

Parlament Estonii poparł również starania Ukrainy o odebranie Rosji stałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

 

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo