Cyfrowe kopie ksiąg liturgicznych pochodzących z cerkwi na Łemkowszczyźnie będą dostępne bezpłatnie w internecie dla wszystkich zainteresowanych – informuje "Dziennik Polski".
 

Stanie się to dzięki staraniom Diecezjalnego Ośrodka Kultury Prawosławnej "Elpis" w Gorlicach.
 
W tym roku zdigitalizowanych będzie 28 starodruków, liczących łącznie ok. 10 tys. stron. Wśród ksiąg, głównie z XVII–XIX w., są prawdziwe białe kruki – np. pisany ręcznie "Ewangeliarz", który może pochodzić nawet z XVI w.
 
- Te starodruki są bardzo zniszczone, wymagają pilnych prac konserwatorskich – mówi dyrektor ośrodka ks. dr Roman Dubec, tłumacząc, że z tego powodu nie można udostępniać ich w naturze każdemu zainteresowanemu. - Teraz jednak zapoznanie się z nimi będzie możliwe w sieci, i to dla osób mieszkających w kraju i zagranicą – zaznacza.
 
Utrwalone cyfrowo będzie też ok. 100 archiwalnych zdjęć przedstawiających życie codzienne (np. stroje, zwyczaje) Łemków mieszkających w Beskidzie Niskim.
 
A to nie pierwsze działania prawosławnych z Gorlic, które mają na celu zachowanie spuścizny historycznej Łemków. W 2012 r. wykonano cyfrowe kopie 30 ksiąg cyrylicznych – podkreśla "DP".