Kolejne sprzętowe wsparcie Teheranu dla Kremla. Iran ma dozbroić Rosję w pociski balistyczne Fateh-110 oraz Zolfaghar

Rosyjscy agresorzy od momentu rozpoczęcia ataku na Ukrainę zużyli 1235 pocisków manewrujących oraz rakiet balistycznych krótkiego zasięgu Iskander. Rosja dysponować ma zaledwie około 600 pociskami i rakietami manewrującymi. Niewydolny rosyjski przemysł zbrojeniowy nie jest zaś w stanie nadążyć z dostawą kolejnych Iskanderów oraz Kalibrów do wojska rosyjskiego. Z pomocą przychodzi Iran, który planuje przekazać Federacji Rosyjskiej rakiety balistyczne krótkiego zasięgu Fateh-110 oraz Zolfaghar, o czym informował niedawno amerykański dziennik Washington Post.

Wikimedia CommonsTasnim News Agency

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej intensywnie korzystają ze swoich zapasów pocisków manewrujących oraz pocisków balistycznych krótkiego zasięgu typu Iskander do uderzeń na Ukrainę.

Szef ukraińskiego MON-u Ołeksij Reznikow umieścił w mediach społecznościowych grafikę z której wynika, że Rosji zostało zaledwie 124 spośród 900 pocisków balistycznych krótkiego zasięgu typu Iskander. Rosjanie w swoich zasobach posiadają ponad 272 spośród około 500 pocisków manewrujących Kalibr. Do dyspozycji Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej pozostawało ponadto 213 pocisków manewrujących powietrze-ziemia (Ch-55, Ch-101) spośród 444 pocisków.
 


Sankcje uderzające rosyjski przemysł zbrojeniowy powodują trudności z budową kolejnych rakiet balistycznych oraz pocisków manewrujących. Z tego też względu Rosja zdecydowała się na wsparcie ze strony Islamskiej Republiki Iranu, która zamiar dostarczyć rakiety Zolfaghar oraz Fateh-110. 

Pocisk balistyczny krótkiego zasięgu Zolfaghar jest zdolny do rażenia celów na dystansie do 700 km. Zolfaghar naprowadzany jest na cel za pomocą systemu satelitarnego oraz nawigacji inercyjnej a jego celność wynosi 100 metrów CEP. 

Ten system balistyczny został już użyty bojowo przez rebeliantów Huti. Wspierani przez Iran oddziały Hutich zaatakowały instalacje naftowe w saudyjskiej miejscowości Rahima 7 marca 2021 roku. 

Fateh-110 znany również jako NP-110 to pocisk balistyczny charakteryzujący się zasięgiem 300 km. Rakieta naprowadzana jest na cel za pomocą systemu satelitarnego nawigacji inercyjnej a celność to aż 3 metry CEP. W rakiety Fateh wyposażone jest poza Iranem i Syrią również terroryści z libańskiego Hezbollahu oraz palestyńskiego Hamasu.

Islamska Republika Iranu wcześniej zdecydowała się na przekazanie Rosji dronów Mohajer-6 oraz Shahed-136, które wykorzystywane są przez agresora na Ukrainie.

 

 Źródło: niezalezna.pl , Washington Post

 

##Rosja #Iran #Iskander #pociski balistyczne #sprzęt wojskowy #rosyjska agresja #Ukraina

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo