Polacy chętnie biorą udział w projekcie "Trenuj z wojskiem". Błaszczak: „Warto takie umiejętności posiadać”

Projekt "Trenuj z wojskiem" cieszy się dużym zainteresowaniem polskiego społeczeństwa. Jak wskazał szef MON Mariusz Błaszczak - jest on odpowiedzią na zainteresowanie cywili szkoleniami m.in. z udzielania pierwszej pomocy medycznej, obsługi broni i umiejętności przetrwania w terenie. Wicepremier dodał również, że umiejętności, jakie można pozyskać podczas szkoleń są niezwykle ważne, gdyż za naszą wschodnią granicą toczy się prawdziwa wojna.

Projekt "Trenuj z wojskiem"
twitter.com/@MON_GOV_PL

Minister obrony narodowej wizytował w Morągu (powiat ostródzki) szkolenie wojskowe w ramach projektu "Trenuj z wojskiem". To druga edycja tego projektu, tydzień temu odbyła się pierwsza.

"Dziś takie zajęcia odbywają się w Warszawie, Toruniu w Hrubieszowie i właśnie tu w Morągu"

- powiedział.

"Mamy bardzo wiele zgłoszeń, z czego się bardzo cieszę i bardzo za to dziękuję. W sumie w ciągu dwóch sobót, a więc w ubiegłym tygodniu i dziś, tysiąc osób będzie miało możliwość zapoznania się z zagadnieniami związanymi z obronnością i bezpieczeństwem. To są bardzo podstawowe zasady"

- wskazał wicepremier.

"Chcemy, żeby ci wszyscy, którzy się zgłaszają, mieli sposobność zapoznania się z obsługą broni, żeby mogli nauczyć się podstawowych zasad związanych z udzielaniem pierwszej pomocy, żeby mogli także poznać te umiejętności, które stanowią o przetrwaniu w terenie, a więc na przykład uzdatnianie wody, czy rozpalanie ogniska"

- wyjaśniał.

"Lepiej posiadać takie umiejętności"

Szef MON przypominał, że przy naszej granicy toczy się wojna.

"Obyśmy nie musieli w Polsce wykorzystywać tych umiejętności w praktyce, ale zawsze lepiej takie umiejętności posiadać"

- wskazał.

Minister przekazał, że projekt ma być kontynuowany.

"Sądzę, że tak duże zainteresowanie jest wyrazem tego, że nasza odpowiedź na zapotrzebowanie jest właściwa. Będziemy w kolejnych jednostkach organizować tego rodzaju szkolenia. Tak, żeby w każdym garnizonie wojskowym tego rodzaju trening był zorganizowany"

- zapowiedział.

Około 80 osób przejdzie dziś szkolenie w morąskiej jednostce. Wyposażeni w hełmy chętni w kilkuosobowych grupach przemieszczają się do kolejnych stanowisk, gdzie mogą m.in. ćwiczyć strzelanie, rzucanie granatem, udzielanie pierwszej pomocy medycznej. Na koniec szkolenia otrzymają ciepły posiłek. Pogoda ćwiczącym w Morągu dopisuje, bo jest ciepło i słonecznie.

Projekt "Trenuj z wojskiem"

Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”.

W 17 jednostkach wojskowych na terenie Polski, można nauczyć się podstaw posługiwania bronią, strzelania, walki wręcz, dowiedzieć się co zrobić, gdy zawiedzie GPS, jak przetrwać w terenie i udzielić pierwszej pomocy.

„Gwarantujemy profesjonalne szkolenie, wyżywienie oraz dobrze wykorzystany czas. Spędź z nami sobotę, a my nauczymy Cię jak się bronić i być bezpiecznym"

– podkreślają instruktorzy Wojska Polskiego.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Mariusz Błaszczak #Szef MON #Ministerstwo Obrony Narodowej #Polska #szkolenie #wojsko

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo