Rada Warszawy popiera starania Polski o reparacje

Rada Warszawy popiera starania Polski o zadośćuczynienie za straty wojenne od Niemiec i Rosji. Dziś w tej sprawie przyjęte zostało stanowisko. Decyzja zapadł jednogłośnie.

Niemiecki Atak na Polskę - początek II Wojny Światowej
Instytut Pamięci Nardowej

Z inicjatywą przyjęcia stanowiska wystąpił klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. W stanowisku przypomina się, że nawiązuje ono do "działań podjętych w 2004 r. przez Śp. Prezydenta Warszawy, późniejszego Prezydenta RP, prof. Lecha Kaczyńskiego", a także uchwały Sejmu w tej sprawie z 14 września 2022 r.

Podkreśla się ponadto, że Rada Miasta popiera działania wynikające z przyjętej przez Sejm uchwały.

"Oczekujemy skutecznego działania na rzecz jak najszybszego uzyskania należnych Polsce odszkodowań od Republiki Federalnej Niemiec i Federacji Rosyjskiej"

– czytamy. (Zapis ten został wprowadzony, jako poprawka przez klub Koalicji Obywatelskiej).

W stanowisku przypomniano, że Warszawa poniosła ogromne straty w wyniku II Wojny Światowej. "Przed wojną populacja Warszawy wynosiła około 1,2 mln osób, podczas wojny zginęło według szacunków od 685 do 700 tys. mieszkańców. Musimy o tym pamiętać, jesteśmy winni tę pamięć wszystkim warszawiakom. Dlatego też mamy szczególne prawo domagać się jednoznacznego przyjęcia przez Rząd Republiki Federalnej Niemiec odpowiedzialności moralnej, politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za zniszczenie Warszawy" - napisano.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#reparacje wojenne #Rada Warszawy

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo