Polska Fundacja Narodowa wsparła uroczystości w Savannah

Polska Fundacja Narodowa zaangażowała się w uroczystości związane z walką o niepodległość Stanów Zjednoczonych, upamiętniające Bitwę pod Savannah. Savannah to szczególnie ważne miejsce dla Polski, gdzie 9 października, w czasie ataku śmiertelnie ranny został Kazimierz Pułaski.

fot. PFN

Uroczystości rocznicowe odbyły się w Battlefield Memorial Park. Jedną z tablic, poświęconą komendantowi kapitanowi Janowi Kwirynowi Mieszkowskiemu, ufundowała Polska Fundacja Narodowa. Ten urodzony w szlacheckiej, polskiej rodzinie z Karczewa żołnierz, wstąpił do legionu francuskiego zorganizowanego przez księcia de Lauzun. W Ameryce został awansowany na kapitana komendanta Drugiej Eskadry Huzarów w Legionie Lauzuna. Walczył z wielkim wyróżnieniem pod Yorktown przeciwko osławionemu gen. Banastre Tarleton. Wracając do Francji, przeżył rewolucję francuską i zmarł w Vassy.

- Cieszymy się, że jako Polska Fundacja Narodowa możemy też w ten sposób promować i jednocześnie dbać o pamięć wielkich Polaków poza jej granicami. Do tej pory znaliśmy przede wszystkim dwie postaci, które brały udział w Wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, czyli Tadeusza Kościuszko oraz Kazimierza Pułaskiego. To właśnie w Savannah, w tym ważnym miejscu zmarł Pułaski. Dzięki takim organizacjom jak ACFPC możemy do tej listy dołączyć kolejne osoby, takie jak kapitan Jan Kwiryn Mieszkowski

 – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Jak co roku, w uroczystościach zorganizowanych przez American Council for Polish Culture, uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych, krajowych, a w tym roku także przedstawiciele Polskiej Fundacji Narodowej.

- Stany Zjednoczone są ważnym kierunkiem dla Polskiej Fundacji Narodowej. To tutaj, w czerwcu braliśmy udział w otwarciu Muzeum Ofiar Komunizmu, które poświęca sporo miejsca Polsce i jej walce z tym zbrodniczym systemem. Uroczystość w Savannah jest następnym miejscem, w którym możemy przedstawić kolejne postacie, które bohatersko walczyły o tak ważną dla nas sprawę jaką jest niepodległość

 – dodał Michał Góras, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej.

American Council for Polish Culture jest organizacją, która stawia sobie za cel promocję polskiej kultury, dziedzictwa i historii oraz zrozumienia międzykulturowego w Stanach Zjednoczonych. Służy jako sieć i ciało przywództwa narodowego wśród afiliowanych polsko-amerykańskich organizacji kulturalnych w całych Stanach Zjednoczonych.

W ramach uroczystości w Savannah odbył się również coroczny zjazd oraz konferencja Klubów Gazety Polskiej. W jednym z paneli pt. „Rola Gen. Kazimierza Pułaskiego w walce o niepodległość Polski i USA, żołnierze gen. Kazimierza Pułaskiego” udział wziął prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcin Zarzecki.

 

 Źródło: mat. pras.

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo