Reparacje wojenne dla Polski. Wiceszef MSZ zapewnia: „Będziemy prowadzili ofensywę dyplomatyczną”

"Będziemy prowadzili ofensywę dyplomatyczną ws. reparacji za straty poniesione przez Polskę II wojnie światowej. Rozmowy będą prowadzone są na każdym możliwym szczeblu dyplomatycznym" - oznajmił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Dodał również, że "opinia publiczna w Europie i na świecie, nie wie, że Polska nigdy nie otrzymała zadośćuczynienia za tę najstraszliwszą zbrodnię XX w., jaką była II wojna światowa".

Autorstwa Hans Sönnke - https://alexanderandsonsrestorations.com/helmet-grinning-skull-short-history-danzig-police-helmet/Jerzy Piorkowski (1957) Miasto Nieujarzmione, Warszawa: Iskry, ss. 8 no ISBNGłówny Zarząd Polityczny WP (1960) Z Dziejów Wojny W

"Temat reparacji, które są Polsce należne od Niemiec, jest obecnie omawiany na każdym spotkaniu z jakimkolwiek przedstawicielem strony niemieckiej, a także podczas rozmów z naszymi partnerami europejskimi"

- poinformował w rozmowie z Polską Agencją Prasową Jabłoński.

"Rozmowy te prowadzone są na każdym możliwym szczeblu dyplomatycznym; zarówno na poziomie prezydenta, jak również podczas spotkań z przedstawicielami rządów, politykami partii opozycyjnych w Niemczech, przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, organizacjami pozarządowymi oraz z mediami"

– wyliczył wiceszef polskiej dyplomacji.

"Będziemy prowadzili ofensywę dyplomatyczną, informując o reparacjach, tłumacząc, jaka jest sytuacja prawna i faktyczna, ponieważ wiele państw, a także opinia publiczna w Europie i na świecie, nie wie, że Polska nigdy nie otrzymała zadośćuczynienia za tę najstraszliwszą zbrodnię XX w., jaką była II wojna światowa"

- dodał.

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że już teraz realizowany jest cały szereg działań, m.in. wywiady oraz teksty premiera mediach, w tym również mediach niemieckich.

W ostatni poniedziałek szef MSZ Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną w sprawie reparacji. 1 września, zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Oszacowano je na 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł.

We wtorek szefowa dyplomacji Niemiec Annalena Baerbock, która tego dnia w Warszawie spotkała się z ministrem Rauem oświadczyła, że kwestia reparacji wojennych z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#II wojna światowa #odszkodowanie #Niemcy #Polska #reparacje wojenne

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo