Estonia przekaże kolejny pakiet wsparcia dla Ukrainy

Kolejny pakiet wsparcia Estonii dla Ukrainy będzie zawierać amunicję artyleryjską i przeciwczołgową, mundury zimowe i kuloodporne kamizelki. Informacje przekazano dziś w komunikacie ministerstwa obrony Estonii.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/ELG21

Estoński minister obrony Hanno Pevkur zaznaczył, że znajdujące się w pakiecie sprzęty odpowiadają na najpilniejsze obecnie potrzeby ukraińskiej armii.

"Ukraina, wygrywając tę wojnę, zwiększy również bezpieczeństwo Estonii"

- przyznał polityk.

"Przez mobilizację, pseudoreferenda, nuklearne groźby i nielegalną aneksję ukraińskich regionów Rosja eskaluje wojnę. Estonia może na to odpowiedzieć tylko w jeden sposób - kontynuując wsparcie udzielane Ukrainie"

- wskazał Pevkur.

Dodał, że podstawą podejmowania decyzji o wysyłaniu kolejnych pakietów pomocowych jest wcześniejsze zadbanie o utrzymanie zdolności obronnych samej Estonii.

"Dlatego też najpierw sięgamy po sprzęt, który i tak miał być w niedalekiej przyszłości zastąpiony lub który może być zastąpiony łatwo"

- wyjaśnił minister.

Będąca na składzie estońskich sił zbrojnych broń przeciwczołgowa ma być zastąpiona nową, która zacznie być dostarczana państwu w grudniu tego roku. Również sprzęt ochrony indywidualnej ma zostać zastąpiony bardziej nowoczesnym wyposażeniem.

Wartość dostarczonego dotąd Ukrainie sprzętu wojskowego estoński resort obrony wycenił na ponad 255 mln euro. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#wojna #Rosja #Ukraina #Estonia #wsparcie #pomoc

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo