Premiera cyklu "Ślady Łukasiewicza". W nim - historia działalności społecznej wybitnego wynalazcy

Cykl 5 krótkometrażowych filmów edukacyjnych wyprodukowanych przez Narodowe Centrum Kultury (NCK), poświęconych działalności Ignacego Łukasiewicza będzie od piątku udostępniany w cotygodniowych odstępach na kanale YouTube NCK.

NCK

Jak przypomniano, w związku z przypadającymi w tym roku: 140. rocznicą śmierci oraz 200. rocznica urodzin tego galicyjskiego wynalazcy, przedsiębiorcy i filantropa, pioniera przemysłu naftowego oraz działacza niepodległościowego Sejm RP ustanowił go patronem 2022 r.

"Wielu Polaków zna Łukasiewicza jako twórcę rodzimego przemysłu naftowego oraz wynalazcę lampy naftowej. Mało osób spoza Rzeszowszczyzny zdaje sobie jednak sprawę, że Łukasiewicz był kluczową osobą dla rozwoju południowej Polski i oddanym społecznikiem, który poświęcał się pracy publicznej niezależnie od swoich sukcesów bądź porażek jako przedsiębiorca"

- napisano na stronie NCK.

Wyjaśniono, że cykl filmów opowiada historię działalności społecznej Ignacego Łukasiewicza "przez pryzmat pięciu miejscowości, w których żył, pracował i pozostawił swoje ślady".

Konsultacji historycznej oraz wywiadów udzielili lokalni historycy, muzealnicy z Muzeum Regionalnego w Jaśle, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Muzeum PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach i Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz kustosze pamięci polskiego wynalazcy. "Za pomocą wielogłosu ekspertów, twórcy malują portret wielkiego romantyka, który swoje plany realizował ze skrupulatnością pozytywisty" - czytamy w informacji.

Kolejne odcinki serii będą udostępniane w cotygodniowych odstępach od 7 października na kanale YouTube NCK. Pierwsza część cyklu "Ślady Łukasiewicza" jest poświęcona jego działalności jako młodego aptekarza w Gorlicach.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo