Dieta wegańska nie dla dzieci? Dietetyk ostrzega

Od pewnego czasu w placówkach szkolnych i przedszkolnych pojawiają się postulaty od rodziców, aby opracowywać dla dzieci uczęszczających do tych placówek wegańskie menu. Tymczasem dieta wegańska zdaniem wielu dietetyków jest dla dzieci niewskazana. „Dieta wegańska nie służy prawidłowemu rozwojowi dziecka. Może spowodować negatywne konsekwencje, dlatego nie powinna być wprowadzana do przedszkoli” – wyjaśnia dietetyk Anna Cichoń.

Zdjęcie autorstwa Vegan Liftz z Pexels

Dzieci w przedszkolach mają zapewnione większość posiłków, dlatego zrozumiałe jest, że rodzice dużą wagę przywiązują do tego, z czego przygotowywane są posiłki.

Rodzice są świadomi, że odpowiednie żywienie w pierwszych latach życia zapewnia prawidłowy rozwój dziecka.
- mówi dietetyk Anna Cichoń.

Zdaniem ekspertki wiele rodziców modę żywieniową czerpie ze świata mediów i nowinki usiłują wprowadzić nie tylko w życie domowe, ale też do placówek, w których przebywają ich dzieci. Takie rozwiązanie może być dla zdrowia dzieci niekorzystne.

Zdrowa dieta przedszkolaka

W zdecydowanej większości przedszkola opierają się na diecie żywieniowej, w której są cztery grupy produktów:

  • mleczne,
  • mięsne,
  • warzywa i owoce
  • produkty zbożowe.

Jeżeli rodzice dostarczą zaświadczenie od lekarza, wówczas są opracowane diety, które uwzględniają występujące u dzieci alergie i nietolerancje pokarmowe.

Najczęściej występującym rodzajem zamawianej diety innej od tradycyjnej jest bezmleczna, z wykluczeniem jaj, i bezglutenowa. Ale mamy ośmioro dzieci, dla których przygotowujemy dietę wegańską.
- mówi Paweł Niemczyk, kucharz, który od 11 lat prowadzi firmę kateringową i zaopatruje w posiłki 20 przedszkoli na terenie Krakowa.

W przypadku konieczności wprowadzenia mniej tradycyjnej diety, wówczas zamiast jajecznicy dzieci wegańskie jedzą tofucznicę przygotowaną z tofu, mleka ryżowego lub sojowego, wędzonej papryki i ziół.

Uważaj na dietę wegańską u dziecka

Zdaniem dietetyczki żywienie wegańskie jest najbardziej rygorystyczne i niebezpieczne dla prawidłowego rozwoju. Dziecko żywione jest tylko warzywami i owocami.

Dieta wegańska wyklucza wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, łącznie nawet z miodem. Dziecko w okresie przedszkolnym znajduje się w intensywnej fazie rozwoju fizycznego, psychicznego i hormonalnego. Jeżeli z diety zostanie wyeliminowana większość grup produktów, to może rodzić negatywne konsekwencje.
- powiedziała dietetyk.

Stosowanie diety wegańskiej w dłuższej perspektywie – zdaniem ekspertki – powoduje, że w organizmie zaczyna brakować białka, witaminy B 12 i D, wapnia, żelaza, cynku, jodu i kwasów omega 3.

Samo białko roślinne nie dostarczy takich składników, jakie ma białko zwierzęce. Białko roślinne jest gorzej strawne i jest go o wiele mniej, więc dziecko musiałoby zjeść o wiele więcej produktów, żeby zaspokoić organizm w zapotrzebowanie i musiałoby zjadać z talerza wszystko co do grama, a wiadomo, że to jest nierealne.
- wyjaśnia ekspertka.

Dieta pod kontrolą lekarza

W diecie wegańskiej dziecko powinno przebywać pod ciągłą kontrolą dietetyka i lekarza. Do tego musiałoby dochodzić odpowiednie suplementowanie.

Dzieci na diecie wegańskiej gorzej się rozwijają, są niższe, szczuplejsze, często niedożywione i mają niższą gęstość kości.
- mówi dietetyk Anna Cichoń.

Zdaniem specjalistki, o stosowaniu w żywieniu dzieci diety wegańskiej decydują raczej względy modowe niż zdrowy rozsądek. 

Niech rodzice pozwolą swoim dzieciom rozwinąć się na normalnej diecie, wyposażonej we wszystkie grupy, chyba że dziecko jest na coś uczulone, a kiedy już podrośnie i będzie ukształtowane, to samo zdecyduje, co chce jeść.
- radzi.

Nie należy mylić diety wegańskiej z wegetariańską

W tej drugiej, powszechnej w przedszkolach, są produkty mleczne albo jaja, więc występuje pełnowartościowe białko zwierzęce, które jest bardzo cenne i lekko strawne. Białko zwierzęce zawiera tzw. aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm nie może sobie sam wytworzyć.
- mówi dietetyk Anna Cichoń.

 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo