Z OSTATNIEJ CHWILI

Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę do Kijowa. Złożył kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu • • • Puchar Świata w skokach narciarskich w Ruce: po pierwszej serii Żyła czwarty, Kubacki szósty. Prowadzi Lanišek • • • Premier Morawiecki w Kijowie: W tej wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik - albo Ukraina wygra albo przegra cała Europa • • • Premierzy Polski, Ukrainy i Litwy podpisali w sobotę w Kijowie wspólną deklarację, w ramach Trójkąta Lubelskiego • • •

Otyłość – priorytet systemu ochrony zdrowia XXI wieku

Według raportu OECD z 2019 roku z powodu niekontrolowanego występowania nadwagi i otyłości średnia długość życia w Polsce do 2050 roku skróci się o blisko 4 lata. Nadmierna masa ciała odpowiada za 7,1 proc. zgonów na świecie.

Foto: mat. prasowy
AdobeStock

Otyłość jest przyczyną niepełnosprawności u co 20. pacjenta. To epidemia XXI wieku, choroba o złożonej etiologii, a jej przyczyny, wbrew panującym stereotypom, często nie zależą od działań lub zaniechań osoby chorej. 

Zaburzenie homeostazy energetycznej

Generalnie chodzi o zaburzenie homeostazy energetycznej. Tym samym mamy do czynienia „z brakiem równowagi energetycznej organizmu.

To, że żyjemy, zawdzięczamy właśnie homeostazie, czyli mechanizmom samoregulującym w naszym organizmie. Homeostaza w naszym życiu opiera się na sprzężeniu zwrotnym ujemnym”

– mówił w wywiadzie dla jednego z portali prof. Mariusz Wyleżoł, wiceprezes Polskiego Towarzystwa

Leczenia Otyłości

Jak dodawał, są tylko dwie sytuacje, kiedy dochodzi do sprzężenia zwrotnego dodatniego – to jest poród i śmierć. Kiedy te procesy się zaczynają, muszą się zakończyć. 

W chorobie otyłościowej mamy właśnie taką patologię, że nie pojawia się to sprzężenie zwrotne ujemne. Organizm nie jest w stanie wy-czuć, że mamy zgromadzony nadmiar energii, i nie uruchamia mechanizmów, które hamowałyby gromadzenie tej energii lub ją zużyły. Mamy zebraną potrzebną nam na jakiś czas ilość tkanki tłuszczowej, a mimo to organizm nie zatrzymuje procesu dalszego jej budowania. W dużym stopniu opiera się to na zaburzeniach w regulacji spożycia pokarmów

– dodaje profesor.

Średnia długość życia w Polsce do 2050 roku skróci się o blisko 4 lata

Choć otyłość to choroba powszechna, to świadomość, jak znaczące szkody powoduje, jest w społeczeństwie stosunkowo niska. Według raportu (OECD) z 2019 roku z powodu niekontrolowanego zwiększania częstości występowania nadwagi i otyłości średnia długość życia w Polsce do 2050 roku skróci się o blisko 4 lata. Ponadto na świecie nadmierna masa ciała odpowiada za 7,1 proc. zgonów i jest przyczyną niepełno-sprawności u co 20. pacjenta. Nieleczona lub niewłaściwie leczona otyłość może prowadzić do rozwoju ponad 200 powikłań zdrowotnych, a wśród nich cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, chorób sercowo-naczyniowych, bezdechu sennego, a nawet kilkunastu typów nowotworów (żołądka, wątroby, trzustki, jelita grubego, endometrium, jajnika, nerki). 

Znacząco rośnie ryzyko zachorowania na nowotwory czy udar mózgu

Dla wyliczenia stopnia posiadanej nadwagi/otyłości stosowany jest wskaźnik BMI (wylicza się go, dzieląc masę ciała danej osoby wyrażoną w kilogramach przez kwadrat jej wzrostu. Przy czym prawidłowe BMI waha się w granicach 18,50–24,99, a 25–29,99 oznacza nadwagę; zaś 30–34,99 to otyłość I stopnia, 35–39,99: otyłość II stopnia, a >40: otyłość III stopnia).
Z danych z 2018 roku World Cancer Research Fund/American Institute for Cancer Research wynika, że u osób z nadwagą i otyłością znacząco rośnie ryzyko zachorowania na nowotwór. Jest ono najwyższe w przypadku raka endometrium (o 50 proc.), następnie raka gruczołowego przełyku (o 48 proc.), raka wątroby (o 30 proc.), raka nerki (o 30 proc.), raka wątroby (30 proc.), raka pęcherzyka żółciowego (o 25 proc.) czy raka żołądka (o 23 proc.).
Otyłość wiąże się także ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia udaru mózgu. Metaanaliza 25 badań z udziałem ponad 2 mln uczestników z krajów zachodnich i wschodnich wykazała, że osoby z otyłością (BMI ≥30) miały aż o 64 proc. zwiększone ryzyko wystąpienia udaru krwotocznego (źródło: „Otyłość i jej powikłania” pod red. prof. Ostrowskiej, prof. Bogdańskiego i prof. Mamcarza.


Ogromne koszty społeczne

Jak zwraca uwagę ubiegłoroczny raport Fundacji Republikańskiej, leczenie chorób spowodowanych otyłością bez likwidacji ich pierwotnej przyczyny – otyłości – daje niezadowalające rezultaty. Ważne, by otyłość traktować jako chorobę przewlekłą i odpowiednio ją leczyć. Tym bardziej że, jak zaznacza wspomniany raport, jest ona także problemem ekonomicznym, który pochłania duże ilości środków publicznych. Koszty bezpośrednie otyłości to świadczenia zdrowotne i koszty leków stosowanych głównie w terapii powikłań otyłości czy kampanie i programy profilaktyczne. W Polsce wynoszą ok. 5 mld zł rocznie. Koszty pośrednie szacuje się zaś na ok. 10 mld zł rocznie. Związane są z nieobecnością w pracy, utraconym podatkiem lub dochodem, obniżeniem jakości życia czy utraconymi latami życia.


Pożądane kierunki działania państwa dla walki z otyłością

Jak poinformowała dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, wiceprzewodnicząca Rady NFZ, już kilka lat temu NFZ oszacował, że konsekwencją nad-wagi i otyłości będzie wzrost do 2025 roku kosztów leczenia wynikających z nich chorób o 1 mld zł. A więc w ciągu kilku lat koszty zwiększają się o ok. 10 proc. A licząc łącznie z tymi 5 mld zł kosztów bezpośrednich mogą wzrosnąć o prawie 20 proc.

Według dr Gałązki-Sobotki dla walki państwa z otyłością

na dziś konieczne jest przede wszystkim wzmocnienie systemu publicznej opieki zdrowotnej nowymi programami opieki kompleksowej, dedykowanej zarówno dzieciom, młodzieży, jak i osobom dorosłym, co pozwoli na zabezpieczenie potrzeb tych osób.

Nie powinniśmy także zapominać o prewencji tej choroby oraz budowaniu wiedzy wśród społeczeństwa o jej następstwach. Bo często społeczeństwo nie dysponuje tą wiedzą

– dodaje ekspertka.     

Materiał przygotowano we współpracy z Novo Nordisk 

 

 Źródło: Materiał Partnera/niezalezna.pl

artykuł sponsorowany
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo