Rosjanie na łodzi dopłynęli... na Alaskę. Uciekali przed mobilizacją?

W miniony wtorek do Wyspy św. Wawrzyńca, będącej częścią amerykańskiego stanu Alaska, dopłynęło łodzią dwóch Rosjan. Sytuacja wywołała wśród miejscowych władz niemałe poruszenie. Nie jest wykluczone, że mężczyźni uciekali z kraju przed mobilizacją.

fot. Dowobeha - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=92960020

Wyspa św. Wawrzyńca to niewielka wyspa leżąca na Morzu Beringa, między Stanami Zjednoczonymi a Rosją. Choć jest formalnie częścią Alaski, to bliżej jest z niej do Federacji Rosyjskiej aniżeli do kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych. 

To właśnie do miejscowości Gambell, położonej na wyspie, dopłynęli we wtorek łodzią dwaj cudzoziemcy, jak się potem okazało - Rosjanie. 

Lokalna administracja o sprawie poinformowała straż przybrzeżną oraz senatora ze stanu Alaska, Dana Sullivana.

W oświadczeniu wydanym przez biuro senatora poinformowano, że Sullivan, "biorąc pod uwagę podwyższone napięcie w relacjach z Rosją", zadzwonił do sekretarza Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego. Sprawą zajęły się służby, które mają ustalić, co dalej robić z przybyłymi Rosjanami. 

Przybysze najpierw zostali zatrzymani w Gambell, a następnie, jeszcze we wtorek, wywiezieni z wyspy, prawdopodobnie do stolicy stanu Alaska, Anchorage. 

Gubernator Alaski, Mike Dunleavy, cytowany przez alaskanewssource.com, uważa, że sytuacja mogła być jednorazowa i "nie przewidują strumienia" napływu Rosjan. Według portalu, Rosjanie mieli wypłynąć z miejscowości Egwiekinot nad Zatoką Świętego Krzyża na Półwyspie Czukockim. Mieszkańcy wyspy mieli wskazywać, że dwaj Rosjanie uciekali z kraju przed mobilizacją. 

Według przeprowadzonej w kwietniu przez Adama Charlesa Lentona analizy, przedstawiciele mniejszości etnicznych z ubogich regionów Rosji byli nieproporcjonalnie licznymi ofiarami w rosyjskiej armii walczącej na Ukrainie. Wśród regionów, z których wojskowi licznie ginęli na Ukrainie, była także Czukotka. Według danych podawanych przez "Forbes", z Rosji od czasu ogłoszenia mobilizacji uciekło ok. 700 tys. osób.

 

 Źródło: newsweek.com, alaskasnewssource.com

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo