Tylko tu zdobędziesz dwa prestiżowe albumy „Gazety Polskiej”!

W księgarni Gądowianka przy ul. Horbaczewskiego 4/6 we Wrocławiu dostępny jest komplet dwóch, pięknie wydanych albumów „Zwierciadło polskości XIX stulecia. Gazeta Polska w latach 1826-1907” i „Laur niepodległości. Gazeta Polska w latach 1929-1939” Agnieszki Kowalczyk. To albumy, które wycisnęły łzy nawet redaktorowi naczelnemu GP, Tomaszowi Sakiewiczowi.

Gazeta Polska

Przytaczamy recenzję albumu „Laur niepodległości”

Historia międzywojennej „Gazety Polskiej” zapisana na 900 stronach albumu Agnieszki Kowalczyk pt. „Laur niepodległości” to przepiękna historia nie tylko brawurowego tytułu prasowego, ale i poruszająca opowieść o heroizmie Polaków. A „Gazeta Polska” była gazetą tych, co walczyli o niepodległość. „Łzy wzruszenia”

- napisał na albicla.com redaktor naczelny Tomasz Sakiewicz tuż po tym, jak wziął album do rąk.

„Gazeta Polska” z okresu drugiej Rzeczypospolitej to nie tylko sucha kronika wydarzeń tamtych lat. To ogromny ładunek emocji, codziennych pragnień ale i obaw ludzi żyjących w II Rzeczypospolitej. Na kartach albumu spotykamy takich polityków jak Józef Piłsudski ale też aktorów jak choćby Eugeniusz Bodo ale też pisarzy. Odżywają emocje naszych dziadków i rodziców. Wraca Polska dzięki tak bliskiej memu sercu nazwie Gazety…

- mówi Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „GP” w dniu premiery książki.

Ludzie z najściślejszych elit II RP

Pierwszy numer „Gazety Polskiej” w międzywojniu wyszedł 30 października 1929 r. Na stronie tytułowej umieszczono zdjęcie Józefa Piłsudskiego w mundurze marszałka, a nad nim napis „Pod Twoim przewodem”. Gazeta stanowiła główny organ prasowy obozu piłsudczyków i była dziennikiem informacyjnych poświęconym polityce, gospodarce, oświacie, kulturze i literaturze. Jej autorzy nie tylko chcieli rozwoju polski, ale też byli w realizację tego celu zaangażowani. „„Gazeta Polska” z lat 1929-1939 urasta do rangi medium przeszłości, dzięki któremu można zrekonstruować wielowymiarowy obraz Polski międzywojennej wyłaniający się z dziesiątków przywołanych tekstów publicystycznych, naukowych i literackich. Prezentowany album stanowi syntezę najważniejszych osiągnięć II Rzeczypospolitej oraz przybliża portrety największych indywidualności tego czasu związanych z „Gazetą Polską”. Publicyści polityczni tej miary co Ignacy Matuszewski, Bogusław Miedzieński czy Wacław Makowski wprowadzają w burzliwy nurt ówczesnego życia parlamentarnego, komentują bieżące wypadki polityczne, piszą o koncepcji polskiej państwowości wypracowanej przez obóz piłsudczyków, o „granitowych drogowskazach Józefa Piłsudskiego” i o jego dążeniu do wzmocnienia władzy wykonawczej w państwie” - informuje autorka albumu „Laur niepodległości” Agnieszka Kowalczyk.

Słowo drukowane w walce o ojczyznę

Wykuwanie idei tytułu dla niepodległego Polaka niosło za sobą idee Polski niezależnej, nowoczesnej i świadomej swych korzeni. Międzywojenna „Gazeta Polska” walczyła za pomocą słowa właśnie o te idee i była tym samym kontynuatorką swojej wielkiej dziewiętnastowiecznej poprzedniczki, ukazującej się pod takim właśnie tytułem w latach 1826-1907, a założonej przez młodych, zbuntowanych romantyków-konspiratorów, walczących w czasach niewoli o ocalenie narodowej tożsamości i odrodzenie ojczyzny. O historii tamtego okresu opowiada pierwszy album Agnieszki Kowalczyk „Zwierciadło polskości XIX stulecia. „Gazeta Polska” w latach 1826-1907”. Najnowszy album opisuje czasy po 123 latach życia pod zaborami, stąd dziennik tętni życiem – są oczywiście historyczne analizy i porywające relacje tamtych czasów. Są żywe opowieści żołnierskie według najlepszych wzorców wojennych reportaży. Opisy bitew pod Krzywopłotami, Łowczówkiem, Kostiuchnówką czy Kaniowem.

Na łamach gazety relacjonowano wydarzenia z życia gospodarczego kraju i najważniejsze inwestycje ekonomiczne II Rzeczypospolitej – powstanie portu morskiego w Gdyni, Centralnego Okręgu Przemysłowego w widłach Wisły i Sanu oraz najnowocześniejszej w Europie Fabryki Związków Azotowych w Mościcach. Publicyści bacznie obserwowali i opisywali osiągnięcia w dziedzinie nauki i techniki. Bohaterką tekstów była noblistka Maria Skłodowska-Curie - odkrywczyni radu i polonu, czy Ignacego Mościckiego – twórcy polskiego przemysłu chemicznego.

Możemy się tylko domyślać, jak silny musiał być dreszcz emocji czytelników doniesień o pierwszych samochodach krajowej konstrukcji – Ralfie Stetyszu i CWS T-1, o mknących z zawrotną prędkością z Warszawy do Zakopanego Lux-Torpedach, o pierwszych polskich transatlantykach – „Piłsudskim”, „Batorym” i „Sobieskim” czy też o wielkim zwycięstwie Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w słynnych międzynarodowych zawodach powietrznych Challenge’u. Na łamach „Gazety Polskiej” publikowane były dzieła najwybitniejszych twórców dwudziestolecia międzywojennego – Zofii Nałkowskiej, Poli Gojawiczyńskiej, Zofii Kossak-Szczuckiej, Wacława Sieroszewskiego, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Michała Choromańskiego, Ferdynanda Goetla i Gustawa Morcinka. Były wiersze twórców Skamandera - Juliana Tuwima, Jarosława Iwaszkiewicza, Jana Lechonia, Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa i Kazimiery Iłłakowiczówny. Dziennik ilustrowały barwne szkice krajoznawcze Rafała Malczewskiego.

Przedwojenne napięcia pod lupą „GP”

„Laur niepodległości” przybliża również relacje redaktorów „Gazety Polskiej” z powstawania na ich oczach III Rzeszy. Redaktorzy opisywali kierunki polityki Hitlera, pisali o prowokacjach niemieckich na granicy z Polską, o podpaleniu Reichstagu, o powszechnym zbrojeniu się Niemiec, o charakterze stosunków polsko-niemieckich i wizycie ministra Józefa Becka w Berlinie.

„Przedwojenna „Gazeta Polska” była jednym z głównych źródeł wiedzy i platformą wymiany opinii ówczesnych Polaków. Na jej łamach nie tylko żywo komentowano spory polityczne, prezentowano śmiałe wizje rozwoju naszego państwa, lecz także ostro punktowano aktywność stronnictw politycznych. „Gazeta Polska” była medium zaangażowanym w dyskusje dotyczącą przyszłości Rzeczypospolitej, wyraźnie sympatyzującym z wizją polityczną Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zatroskanym o przyszłość i bezpieczeństwo naszej ojczyzny. To bez wątpienia łączy dzisiejszą „GP” z jej między wojenną poprzedniczką

– napisała na pierwszych stronach albumu Katarzyna Gójska, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Polskiej”.
 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Laur Niepodległości #"Gazeta Polska"

Sylwia Krasnodębska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo