Ciekawostki turystyczne: Mięćmierz – żywy skansen, flisacka osada nad Wisłą

Mięćmierz – dawna flisacka wioska, obecnie część miasta Kazimierz Dolny w województwie lubelskim, w powiecie puławskim. Oddalona o 3 km na południowy zachód od centrum Kazimierza Dolnego, leży pomiędzy spokojnym nurtem Wisły, a lessowymi pagórkami. To prawdziwa oaza spokoju, mamy tu niepowtarzalną okazje zobaczyć spektakularny Małopolski Przełom Wisły.

Widok ze skarpy przy wiatraku na przełom Wisły i Rezerwat Krowia Wyspa
ps

W okolicach Mięćmierza znajduje się Krowia Wyspa – rezerwat ptactwa wodnego. W czasach obecnych miejscowość utrzymana jest w charakterze skansenu, dzięki pokrytym strzechą, wiekowym chałupom, z których część została tu przeniesiona z innych miejscowości. W centralnej części osiedla znajduje się osłonięta gontem studnia, a uwagę przyciąga widoczny z pobliskiej góry Albrechtówki wiatrak kozłowy przeniesiony tu z Bałtowa koło Puław. Nieco dalej ruiny willi Stanisława Szukalskiego z 1910 r. projektu inż. Jana Albrychta na Albrechtówce.

Urok Mięćmierza w latach 70 – tych i 80 – tych odkryli artyści, malarze i graficy, którzy ściągali tutaj w poszukiwaniu natchnienia i jak się okazuje, często zostawali na dłużej. Przy Wiśle napotykamy na pamiątkowy kamień, który upamiętnia ocalenie Wawelskich skarbów. Co ciekawe podczas II wojny światowej do Mięćmierza trafiły drogocenne narodowe arrasy z Wawelu, które trzeba było ewakuować z Krakowa. Na początku spławiane były Wisłą do Mięćmierza, później transportowane lądem, ostatecznie bezpiecznie dotarły aż do Kanady. Sama osada jest niewielka, znajdziemy tu kilkanaście drewnianych chat, z których najstarsze liczą już ponad 170 lat.

Dzisiejszy Mięćmierz jest również miejscem licznych wydarzeń kulturalnych. Ważnym artystycznym miejscem jest Galeria Klimaty, która co ciekawe mieści się w zabytkowej stodole. To właśnie w niej organizowane są koncerty, wystawy i spotkania autorskie. Dodatkowo bardzo często na płocie we wsi zobaczymy zawieszone prace artystów.

Wiatrak koźlak w Mięćmierzu

 Na końcu osady na skarpie wiślanej stoi ciekawy drewniany wiatrak z 1911 roku. Tak jak większość chat został w to miejsce przeniesiony, a dokładnie trafił tutaj z Bałtowa jakieś 45 lat temu. Co ciekawe wiatrak jest własnością prywatną, a jego gospodarze na 5 kondygnacjach urządzili sobie mieszkanie. Umiejscowienie wiatraka też nie jest przypadkowe, bo w tym miejscu już 200 lat temu również stał bardzo podobny wiatrak.

Na skarpie przy wiatraku jest punkt widokowy, stąd mamy widok na przełom Wisły z Rezerwatem Krowia Wyspa. Natomiast po drugiej stronie rzeki górują zachwycające ruiny zamku w Janowcu. Spod wiatraka warto zejść wyznaczoną ścieżką nad brzeg Wisły, która dalej doprowadzi nas prosto do parkingu przy promie.

Rezerwat Krowia Wyspa

Rezerwat Krowia Wyspa leży na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego i zajmuje obszar 62 ha. Obejmuje położoną na Wiśle wyspę, która ma aż 30 ha oraz sąsiednie piaszczyste mielizny. Co ciekawe swoją nazwę rezerwat zawdzięcza gospodarzom, którzy na trawiastej wyspie wypasali krowy.

Rezerwat jest przede wszystkim ważnym miejscem lęgowym ptaków. Tutaj w zaciszu Wisły na świat przychodzi kilka wyjątkowych okazów ptasich piskląt, które są zagrożone wyginięciem. Na Krowiej Wyspie rodzi się na przykład ostrygojad, sieweczka, czajka, czy cyranka.

Wzgórze Albrechtówka

Równie ciekawym punktem obserwacyjnym co Mięćmierz jest wzgórze Albrechtówka. Tu na wysokim klifie mamy genialny widok na wioskę, Rezerwat Krowia Wyspa, wiatrak oraz zamek w Janowcu. Dodatkowo z punktu widokowego warto przespacerować się do ruin willi Stanisława Szukalskiego. Ten wybitny rzeźbiarz, malarz i rysownik był nazwany Michałem Aniołem XX wieku. Co więcej, Szukalski należał do najwybitniejszych artystów okresu międzywojennego i zarazem bardzo kontrowersyjnych postaci. 

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Mięćmierz – żywy skansen

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo