Piloci, którzy zginęli tragicznie... Teraz ich upamiętniono

Tablicę upamiętniającą członków załóg samolotów Polskich Linii Lotniczych LOT, którzy ponieśli śmierć podczas pełnienia obowiązków służbowych w latach 1936–1987, odsłonięto w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Unknown authorUnknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Dyrektor Muzeum Tomasz Kosecki przypomniał, że w 11 katastrofach samolotów LOT, jakie zdarzyły się w tym okresie, na terenie kraju i za granicą zginęło 52 członków personelu lotniczego i pokładowego.

„Jest to pierwsza taka tablica w Polsce, upamiętniająca pilotów i personel pokładowy samolotów naszego narodowego przewoźnika, którzy zginęli, pełniąc służbę w przestworzach”

- wskazał dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Tablicę umieszczono na Ścianie Pamięci na terenie krakowskiego muzeum obok tablic pamiątkowych poświęconych lotnikom polskim i alianckim poległym podczas II wojny światowej oraz polskim agrolotnikom, którzy zginęli podczas wykonywania usług agrolotniczych.

Wicewojewoda Ryszard Pagacz mówił podczas uroczystości, że ci, którzy czują powołanie do służby w przestworzach, nad ziemią czują się prawdziwie spełnieni. „Dzisiaj oddajemy hołd wszystkim poległym w 11 katastrofach samolotów polskiego przewoźnika, wierząc, że są teraz tak blisko nieba, jak to tylko możliwe” - zaznaczył.

Tablica powstała z inicjatywy dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego Tomasz Koseckiego, który po rozmowie z Ivette Poplawską – dziennikarką i działaczką polonijną w Belgii pragnącą upamiętnić załogę samolotu Vickers 804 Viscount SP-LVA rozbitego 20 sierpnia 1965 r w Belgii - postanowił upamiętnić wszystkie załogi, które zginęły w katastrofach samolotów PLL LOT.

Do współpracy przy realizacji przedsięwzięcia placówka zaprosiła Polskie Linie Lotnicze LOT, które pokryły koszty wykonania upamiętnienia. Tablicę zaprojektował i wykonał Robert Firszt – artysta-rzeźbiarz i jednocześnie czynny pilot szybowcowy Aeroklubu Podhalańskiego.

Powstałe w 1963 roku Muzeum Lotnictwa Polskiego chroni i prezentuje polskie oraz światowe dziedzictwo lotnicze. Jest jednym z największych europejskich muzeów tego rodzaju. Zbiory liczą ponad 200 samolotów, szybowców, śmigłowców, ponad 140 silników lotniczych i zestawy rakietowe. W muzeum jest też zbiór książek o lotnictwie, ponad 20 tys. zdjęć oraz kolekcja orderów i odznaczeń licząca ponad 2 tys. eksponatów.

Krakowskie muzeum mieści się w wyjątkowym historycznie miejscu: zajmuje fragmenty dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny, jednego z najstarszych lotnisk w Europie. Już w 1892 r. na tym terenie stacjonowały balony obserwacyjne armii austro-węgierskiej, a po przejęciu go od zaborców w 1918 r. lotnisko stało się pierwszą bazą lotniczą niepodległej Polski. Odbudowane po II wojnie światowej funkcjonowało do 1963 roku.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo