Decyzja NBP to ryzyko osłabienia złotego?

- Pozostawienie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych NBP bez zmian rodzi ryzyko osłabienia złotego, co z kolei utrudni opanowanie i tak wysokiej inflacji - oceniają analitycy ING w komentarzu do decyzji RPP, która utrzymała stopy na dotychczasowym poziomie.

Pixabay

Na środowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Główna stopa procentowa, referencyjna, wynosi nadal 6,75 proc. w skali rocznej.

Jak przypominają analitycy ING, rynek zgodnie oczekiwał podwyżki stóp o 25 punktów bazowych. W ich ocenie pozostawienie stóp bez zmian jest o tyle zaskakujące, ponieważ wrześniowy odczyt CPI zanegował scenariusz szczytu inflacji latem i trendu spadkowego w kolejnych miesiącach. Ponadto główne banki centralne weszły w okres zdecydowanych podwyżek stóp procentowych, a złoty ponownie stracił.

Decyzja o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian rodzi ryzyko deprecjacji złotego, co dodatkowo utrudni opanowanie i tak wysokiej inflacji - wskazali analitycy ING, przypominając, że w pierwszej reakcji po ogłoszeniu decyzji złoty osłabił się do euro o ok. 4 grosze.

Ich zdaniem uwaga inwestorów obecnie skupi się na czwartkowym wystąpieniu prezesa NBP Adama Glapińskiego, które może rzucić więcej światła na perspektywy stóp procentowych w kolejnych miesiącach.

W ocenie analityków ING wrześniowe dane inflacyjne wyraźnie wskazują na kolejną falę wzrostów cen w reakcji na wcześniejsze wzrosty kosztów, zwłaszcza hurtowych cen energii. Ryzyka inflacyjne pozostają wysokie, a szczyt inflacji jest wciąż przed nami, więc na obecnym etapie deklaracje o gotowości zakończenia cyklu podwyżek stóp i ewentualnych ich obniżek w 2023 r. uważamy za ryzykowne - napisali analitycy.

Ich zdaniem celem NBP w tej chwili jest raczej odwrócenie trendu inflacyjnego i zapewnienie tzw. miękkiego lądowania gospodarki niż możliwie szybkie sprowadzenie inflacji do celu 2,5 proc., a taka strategia rodzi ryzyko utrwalenia wysokich oczekiwań inflacyjnych i inflacji. Ostateczne koszty walki z długotrwale wysoką inflacją - jak ocenili - będą wyższe, niż gdyby zacieśnienie policy mix obecnie było większe - wskazali. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo