Ukraińskie wojsko skutecznie neutralizuje rosyjskie drony przy pomocy "pogromcy orków"

Na jednym z filmików umieszczonym przez wojsko ukraińskie widzimy, jak żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy przy użyciu zestawu antydronowego EDM4S neutralizują wykorzystywany przez rosyjskich agresorów dron cywilny. Niedawno zaś wojskowi z 28. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej chwalili się "ustrzeleniem" wojskowego drona rozpoznawczego Eleron-3 za pomocą EDM4S. Sprzęt wojskowy do unieszkodliwiania dronów określany mianem "pogromcy orków" strona ukraińska otrzymała od Litwinów.

Twitter@UAWeapons

Litewskie społeczeństwo zaledwie w ciągu kilku dni zebrało na drona Bayraktar TB2 6 mln euro. Turecki producent tych bezzałogowców nie przyjął środków ze zbiórki zorganizowanej przez litewskiego dziennikarza Andriusa Tapinasa i postanowił przekazać Bayraktara za darmo Litwie, która następnie ten sprzęt wojskowy dostarczyła na Ukrainie.

Z 6 mln euro, które początkowo miało posłużyć na zakup drona, zdecydowano się przeznaczyć 1,5 mln euro na zakup 110 elektronicznych zestawów antydronowych EDM4S dla wojsk ukraińskich.

Niedawno pojawił się filmik, na którym widzimy ukraińskich żołnierzy używających zestawu EDM4S do neutralizacji cywilnych dronów przez wojsko rosyjskie.

Zestawy antydronowe z powodzeniem radzą sobie również z wojskowymi dronami takimi jak Orlan-10 oraz Eleron-3. Ten drugi z dronów miał niedawno zostać zneutralizowany przez żołnierzy ukraińskiej 28. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej


EDM4S ma długość 105 cm. a jego waga wynosi 5,5 kg. Zasięg skuteczny tego zestawu antydronowego wynosi 5 km, bateria zaś umożliwia na intensywne korzystanie do 35 minut z "pogromcy orków".

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Litwa #bezzałogowce #rosyjska agresja ##Ukraina #drony #sprzęt wojskowy

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo