Z OSTATNIEJ CHWILI

Inflacja CPI w listopadzie wyniosła rdr 17,4 proc., mdm 0,7 proc. - flash szacunek GUS.  W październiku: 17,9 proc. rdr • • •

Włoskie siły powietrzne przechwyciły cztery rosyjskie myśliwce w polskiej i szwedzkiej przestrzeni powietrznej

Rosyjskie odrzutowce zostały zmuszone do powrotu do Kaliningradu, gdy tylko zostały przechwycone przez włoskie odrzutowce.

Twitter/Aeronautica Militare @ItalianAirForce

Włoskie Siły Powietrzne poinformowały, że zostały wezwane do natychmiastowego startu, aby zabezpieczyć przestrzeń powietrzną Polski i Szwecji po przechwyceniu rosyjskich odrzutowców w tym obszarze. Na Twitterze przekazano:

"Kolejny natychmiastowy start dla włoskich myśliwców zaangażowanych w działania Air Policing w Polsce, aby przechwycić 4 rosyjskie myśliwce po tym, jak wtargnęły one najpierw w polską, a następnie szwedzką przestrzeń powietrzną, zanim zostały zmuszone do powrotu do przestrzeni powietrznej Kaliningradu".

1 lipca 2022 roku Eurofightery Włoskich Sił Powietrznych zakończyły swoje stacjonowanie w Rumunii w ramach wsparcia wzmocnionego nadzoru powietrznego NATO (enhanced Air Policing - eAP) na południu. Od sierpnia 2022 r. kontynuują swoją misję sojuszniczą na północy - w Polsce.

Incydent z rosyjskimi samolotami ma miejsce w czasie wysokiego napięcia między Rosją a Zachodem i Ukrainą. W ubiegły piątek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził poparcie dla Ukrainy, która wyzwoliła terytoria znajdujące się wcześniej w rękach sił rosyjskich.

"Ukraina ma oczywiście prawo do odzyskania ukraińskiego terytorium, które jest teraz okupowane przez siły rosyjskie. To jest powód, dla którego ich wspieramy" - powiedział.

"Żeby mogli się bronić, ale też żeby mogli dalej wyzwalać terytorium. Jak powiedziałem, nielegalna aneksja czy próba aneksji ukraińskiego terytorium tego nie zmienia. Nie zmienia natury tego konfliktu"

- powiedział Stoltenberg.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

wg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo