Sakiewicz o słowach prezydenta Dudy dla "Gazety Polskiej": Polska musi wykazać się siłą

"Putin nam grozi atakiem nuklearnym i atak jest bardziej prawdopodobny, kiedy się nie ma broni jądrowej. Rosja nigdy nie zaatakowała kraju, który posiada broń jądrową, nie atakuje silnych lub silniejszych" - mówił w TVP Info redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz, pytany o kulisy wywiadu, jaki przeprowadził z Andrzejem Dudą. Prezydent RP zdradził, że prowadzone były rozmowy odnośnie udziału Polski w programie Nuclear Sharing.

Andrzej Duda udzielił wywiadu "Gazecie Polskiej"
fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

W najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska” dostępnym w sprzedaży od środy 5 października 2022 r. znajduje się wywiad redaktora Tomasza Sakiewicza z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Prezydent mówi o możliwym udziale Polski w programie Nuclear Sharing. 

- Problemem przede wszystkim jest to, że nie mamy broni nuklearnej. Nic nie wskazuje na to, żebyśmy w najbliższym czasie jako Polska mieli posiadać ją w naszej gestii. Zawsze jest potencjalna możliwość udziału w programie Nuclear Sharing. Rozmawialiśmy z amerykańskimi przywódcami o tym, czy Stany Zjednoczone rozważają taką możliwość. Temat jest otwarty

- zapowiedział prezydent w rozmowie z "GP". 

Tomasz Sakiewicz w rozmowie z TVP Info podkreślił, jak ważna jest kwestia poruszona w jego wywiadzie z prezydentem dla "Gazety Polskiej". 

- Putin nam grozi atakiem nuklearnym i atak jest bardziej prawdopodobny, kiedy się nie ma broni jądrowej. Rosja nigdy nie zaatakowała kraju, który posiada broń jądrową, nie atakuje silnych lub silniejszych

- powiedział Sakiewicz, dodając, że "gdyby Ukraina miała broń jądrową, tak jak miała na początku lat 90., Rosja by jej nie zaatakowała". 

Nuclear Sharing jest takim pośrednim między posiadaniem własnej broni jądrowej, a parasolem atomowym. Gwarantuje, że na naszym terytorium będzie infrastruktura uważana za element atomowego bezpieczeństwa USA, a przez to również Polski.

- Polska musi wykazać się siłą. Siła to oznacza gotowość do odpowiedzi na każdy atak, również nuklearny. Siła gwarantuje nam to, że Rosjanie nas nie zaatakują. Amerykanie się wahają, nie każdego chcą przyjąć do tego programu, więc potrzebny jest narodowy lobbing - powiedział redaktor naczelny "Gazety Polskiej". 

Tomasz Sakiewicz zaznaczył, że Amerykanie zauważają wzorową postawę Polski w czasie wojny. 

- Polska nigdy nie miała tak dobrej prasy w USA, jak ma obecnie, może przy okazji wizyty papieża czy wejścia do NATO. Polska jest postrzegana jako najważniejszy partner i sojusznik, ale przede wszystkim ten, kto wykazał serce. Załatwiamy wiele problemów świata zachodniego

- powiedział. 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Gazeta Polska #Tomasz Sakiewicz #Andrzej Duda #Nuclear Sharing

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo