Szef Biura Polityki Międzynarodowej: Ukraina musi być odbudowana za rosyjskie pieniądze

"Ukraina musi zostać odbudowana za rosyjskie pieniądze" - przekonywał podczas debaty szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Natomiast w ocenie ministra w Kancelarii Premiera Michała Dworczyka rolą państwa polskiego jest stworzenie warunków prawnych dla polskiego biznesu na Ukrainie. Dziś w Warszawie odbywa się konferencja "Europe – Poland – Ukraine. Rebuild Together", w której uczestniczą członkowie władz oraz przedstawiciele biznesu Polski i Ukrainy.

Transparenty podczas jednej z demonstracji pod ambasadą Rosji (archiwum)
Aleksiej Witwicki / Gazeta Polska

Odbudowa za rosyjskie pieniądze

W panelu "Odbudowa Ukrainy - jaka rola Polski?" posłanka, członkini Komitetu Spraw Zagranicznych Parlamentu Ukrainy Jelizawieta Jaśko apelowała, aby nie mówić o powojennej odbudowie Ukrainy, bo ta odbywa się każdego dnia. Ponadto Jaśko zwracała uwagę, że Ukraina potrzebuje doświadczenia Polski z czasów transformacji i reform w odbudowie i budowie nowej infrastruktury i logistyki.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch podkreślał, że to biznes będzie odbudowywał Ukrainę, a rolą administracji publicznej jest stworzenie do tego warunków.

Jak wskazywał Kumoch, powiązania między Polską a Ukrainą będą olbrzymie, Polska będzie zapleczem gospodarczym dla Ukrainy, a część uchodźców wojennych pozostanie w Polsce i będzie sprowadzać swoje rodziny, aby zapewnić im godziwe życie.

Rosja musi zostać z Ukrainy wyparta i wtedy zacznie się odbudowa właściwa" - przekonywał Kumoch i wskazał, że Ukraina musi być odbudowana za zamrożone rosyjskie pieniądze. "Mamy rosyjskie pieniądze, są w rękach Zachodu i Polska od samego początku działa i będzie działać na rzecz tego, aby te fundusze zostały w pewnym momencie użyte do odbudowy Ukrainy

 - dodał.

Stworzyć warunki dla polskich firm

Polityk podkreślił także, że Polsce zależy, aby Ukraina uczestniczyła w procesie integracji europejskiej, aby likwidować wszelkie prawne przeszkody dla inwestowania na Ukrainie i robienia biznesu na Ukrainie. W ocenie Michała Dworczyka, ministra w Kancelarii Premiera, Ukraina wyjdzie z tej wojny bardzo osłabiona m.in. ze zniszczoną infrastrukturą czy dramatyczną sytuacją demograficzną, a także wrócą stare problemy, z którymi walczy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, czyli korupcja i wpływy oligarchów.

Dworczyk nawiązał także do słów Jaśko, że odbudowa Ukrainy już się zaczęła. Podał w tym kontekście przykład Kijowa, gdzie przyjeżdżają przedsiębiorców z wielu krajów europejskich, a najmniej jest ich z Polski. "Dla nas to jest i będzie olbrzymie wyzwanie, co zrobić, żeby te relacje biznesowe się rozwinęły i żeby przełamać szereg stereotypów i problemów, z którymi realnie przedsiębiorcy musieli się mierzyć - choćby prowadzenie biznesu" - dodał.

Państwo polskie ma obowiązek stworzyć pewne ramy prawne, które zagwarantują bezpieczeństwo funkcjonowania przedsiębiorcom i które skłonią niektórych przedsiębiorców, żeby ruszyć na Ukrainie i swój biznes rozpocząć na Ukrainie

 - podkreślał minister i wskazywał, że był to również problem przed rozpoczęciem rosyjskiej agresji 24 lutego.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Jakub Kumoch #Michał Dworczyk #Polska #Ukraina #Rosja #odbudowa Ukrainy

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo