Z OSTATNIEJ CHWILI

Piotr Żyła piąty w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskiej Ruce. Wygrali ex aequo Austriak Stefan Kraft i Norweg Halvor Egner Granerud • • •

Francuzi zapowiadają bojkot piłkarskich mistrzostw świata. Chodzi o protest przeciwko łamaniu praw człowieka

Przybywa francuskich miast, które wzorem m.in. Lille zapowiadają, że w ramach protestu przeciw łamaniu praw człowieka w Katarze nie będą organizować miejsc do publicznego śledzenia meczów zbliżających się piłkarskich mistrzostw świata. W tej grupie są już Paryż, Marsylia, Bordeaux, Nancy czy Strasburg. "Trójkolorowi" podczas mundialu będą bronić tytułu wywalczonego cztery lata temu w Rosji.

Francuscy kibice będą mieli ograniczone możliwości śledzenia mundialu w Katarze
fot. screen/Twitter

Paryski radny zajmujący się sportem Pierre Rabadan tłumaczył, że ekologiczne i społeczne okoliczności mundialu przemawiają przeciwko organizacji Stref Kibica, a co za tym idzie wspólnemu przeżywaniu i fetowaniu turnieju w Katarze.

Francuzi bojkotują mundial

Ta impreza jest w kontrze do wartości, które chcemy promować poprzez sport, w tym futbol

- podkreśliło w stanowisku miasto Marsylia i zaznaczyło, że pieniądze wyłożone na organizację i przygotowanie mistrzostw świata można było znacznie lepiej spożytkować.

Wcześniej władze m.in. Lille zdecydowały, że nie stworzą u siebie specjalnych Stref Kibica i nie pokażą żadnych meczów na telebimach.

Rada Miasta Lille jednogłośnie głosowała za odrzuceniem relacjonowania mundialu w Katarze. Ten turniej będzie nonsensem z punktu widzenia praw człowieka, środowiska i sportu. Nie będziemy transmitować żadnego meczu na telebimach

- napisała na Twitterze mer miasta Martine Aubry.

Katar spotyka się od chwili przyznania organizacji zawodów z ostrą krytyką ze strony organizacji praw człowieka za złe traktowanie zwłaszcza pracowników migracyjnych, których zatrudniano przy budowie obiektów sportowych i pozostałej infrastruktury.

Organizacje takie jak Amnesty International i Human Rights Watch domagają się, aby partnerzy FIFA i sponsorzy mistrzostw świata wezwali władze światowego futbolu oraz rząd Kataru do zrekompensowania pracownikom strat, jakie ponieśli w trakcie prac budowlanych.

 

 Źródło: pap, niezalezna.pl

#Katar 2022

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo