ONZ: W poniedziałek nadzwyczajne posiedzenie ws. sytuacji na Ukrainie

W poniedziałek, 10 października, rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego ONZ, poświęcone sytuacji na Ukrainie - poinformowała rzeczniczka przewodniczącego ZO ONZ Paulina Kubiak.

pixaby.com

Posiedzenie zostało zwołane na wniosek Ukrainy i Albanii w związku z odrzuceniem w zeszłym tygodniu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ projektu rezolucji, potępiającej Rosję za jej próbę aneksji części terytorium Ukrainy.

Jak pisze AFP, Zgromadzenie Ogólne ONZ głosować będzie nad nowym projektem rezolucji dotyczącym sytuacji na Ukrainie, przygotowanym przez Unię Europejską we współpracy z tym krajem i kilkoma innymi państwami.

W piątek RB ONZ odrzuciła zgłoszony przez USA i Albanię projekt rezolucji potępiającej Rosję za jej próbę aneksji ukraińskiego terytorium i wzywającej ją do wycofania wojsk z Ukrainy. Dokument wzywał wszystkie państwa i inne organizacje do "nieuznawania pseudoaneksji" czterech regionów Ukrainy i żądał wycofania wojsk rosyjskich "natychmiast, całkowicie i bezwarunkowo".

Przeciwko projektowi zagłosowała tylko Rosja, mająca prawo weta w RB ONZ. Cztery kraje - Chiny, Indie, Brazylia i Gabon - wstrzymały się od głosu.

USA przed głosowaniem zapewniały, że jeśli Rosja użyje swojego weta, to sprawa trafi do Zgromadzenia Ogólnego, gdzie każdy kraj ma jeden głos, bez prawa weta.

 

 Źródło: PAP, Niezalezna.pl

wb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo