Z OSTATNIEJ CHWILI

Inflacja CPI w listopadzie wyniosła rdr 17,4 proc., mdm 0,7 proc. - flash szacunek GUS.  W październiku: 17,9 proc. rdr • • •

Biały Dom zapowiada: „Będzie kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy”. USA przekażą kolejne HIMARS-y

Amerykański prezydent Joe Biden ogłosił dziś przyjęcie kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 625 mln dolarów. W skład nowej transzy wejdą m.in. cztery kolejne wyrzutnie HIMARS. W rozmowie z ukraińskim prezydentem - Wołodymyrem Zełenskim zapewnił ponownie, że USA będą wspierać Ukrainę "tak długo, jak trzeba".

M142 HIMARS
Sgt. Aaron Ellerman / United States Army, Domena Publiczna via Wikipedia Commons

Jak podał w komunikacie Biały Dom, Biden wraz z wiceprezydent Kamalą Harris przekazali Zełenskiemu, że USA nigdy nie uznają rzekomej aneksji ukraińskiego terytorium przez Rosję i zapewnili o kontynuacji wsparcia dla Ukrainy.

Według zapowiedzi, w nowym pakiecie - pierwszym po przyjęciu przez Kongres USA nowej transzy ponad 12 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy - znalazły się m.in. cztery nowe systemy artylerii rakietowej HIMARS, a także amunicja artyleryjska i pojazdy opancerzone o zwiększonej odporności na miny (MRAP).

To już kolejne HIMARS-y dla Ukrainy!

USA dotychczas przekazały Ukrainie 16 systemów HIMARS oraz zadeklarowały kupno 18 kolejnych, których dostawa przewidywana jest w dłuższym terminie. Ogłoszony dziś pakiet pomocy wraz z wyrzutniami trafia na Ukrainę szybciej, bo zostanie przekazany bezpośrednio z amerykańskich magazynów.

Ogłoszenie nowego pakietu oznacza, że wartość obiecanej przez USA pomocy wojskowej dla Ukrainy od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na ten kraj, wynosi ponad 16,8 mld dolarów.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Stany Zjednoczone #Ukraina #Rosja #wojna #pomoc #wsparcie #HIMARS

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo