Z OSTATNIEJ CHWILI

Premier Morawiecki w Kijowie: W tej wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik - albo Ukraina wygra albo przegra cała Europa • • • Premierzy Polski, Ukrainy i Litwy podpisali w sobotę w Kijowie wspólną deklarację, w ramach Trójkąta Lubelskiego • • • Premier Morawiecki w Kijowie: wzywamy cały wolny świat, by wspierał Ukrainę • • • Piotr Żyła trzeci w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskiej Ruce. Wygrał Słoweniec Anze Lanisek • • •

„Rosja nigdy nie zaatakowała kraju, który posiada broń nuklearną”. Tomasz Sakiewicz o kulisach wywiadu z prezydentem RP

Posiadanie przez Polskę broni nuklearnej to gwarancja bezpieczeństwa naszych rodzin - stwierdził redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz. Dziennikarz na antenie TVP Info pytany był o wywiad z Andrzejem Dudą, który ukaże się w jutrzejszym wydaniu tygodnika GP. Sakiewicz przyznał, że zarówno prezydent RP, jak i ten rząd są zwolennikami uzbrojenia Polski w nuklearną broń - w celu poprawy bezpieczeństwa kraju.

Tomasz Sakiewicz
TVP Info/Gazeta Polska

W najnowszym numerze Tygodnika „Gazeta Polska” dostępnym w sprzedaży od środy 5 października 2022 r. ukaże się wywiad red. Tomasza Sakiewicza z Andrzejem Dudą. Prezydent mówi o udziale Polski w programie Nuclear Sharing. O szczegóły rozmowy już teraz na antenie TVP Info pytany był autor tekstu.

"Prezydent potwierdził, że zaczęliśmy rozmawiać na temat udziału Polski w programie Nuclear Sharing. Na razie nie ma odpowiedzi na to, ale są propozycje ze strony Polski, bo inicjatywa musi wyjść z naszej strony"

- powiedział Tomasz Sakiewicz. Dziennikarz stwierdził, że obecnie jest potrzebna międzynarodowa jedność, aby inicjatywa zakończyła się sukcesem. Podkreślił także, że zwiększy to bezpieczeństwo całego NATO, oczywiście szczególnie Polski.

"Rosja nigdy nie zaatakuje, nie zaatakowała kraju, który posiada broń nuklearną. Rosjanie tego nie mają w swojej doktrynie i wiedzą, że byłoby to przekroczenie szaleństwa, nawet tego jakie popełnili na Ukrainie. Więc dla nas gwarancją tego, że nie zostaniemy zaatakowani, a przede wszystkim zaatakowani bronią nuklearną, jest udział Polski w programie Nuclear Sharing"

- mówił redaktor naczelny Gazety Polskiej. Przypomniał także, że udział w programie zapewniłby Polsce infrastrukturę i broń nuklearną, a ostateczną decyzję o jej użyciu podjęłyby Stany Zjednoczone, jednak byłoby to pierwszym krokiem do posiadania przez nasz kraj własnej broni nuklearnej.

"Nie może być tak, że Putin nam grozi, że zaatakuje nas bronią nuklearną, a my nie mamy czym odpowiedzieć"

- stwierdził. Według niego, posiadanie przez Polskę broni nuklearnej uczyniłoby z artykułu 5. NATO "pełnoprawny artykuł".

Art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego: Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonywania prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego na mocy artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie jak i w porozumieniu z innymi Stronami, działania, jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego. O każdej takiej zbrojnej napaści i o wszystkich podjętych w jej wyniku środkach zostanie bezzwłocznie powiadomiona Rada Bezpieczeństwa. Środki takie zostaną zaniechane, gdy tylko Rada Bezpieczeństwa podejmie działania konieczne do przywrócenia i utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

"To (posiadanie broni nuklearnej przez Polskę) jest jedyną gwarancją dla bezpieczeństwa naszych rodzin, naszego państwa i dla nas wszystkich. Jeżeli się o to nie będziemy starać, to okażemy słabość, a Putin wyczuwa słabość"

- skwitował Sakiewicz.

 

 Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

#reparacje wojenne #Zbigniew Rau

Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo