Na sprzedaż jacht rosyjskiego oligarchy objętego sankcjami

Jedna z firm z Florydy próbowała sprzedać superjacht MySky za 29,5 mln euro - przekazała agencja Reutera, która dotarła do reklamy oferty. Jednostka jest związana z rosyjskim miliarderem Igorem Kiesajewem, który po inwazji Rosji na Ukrainę został objęty sankcjami Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

MySky
By Tubbsonline - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62751289

Według UE Kiesajew, który inwestował m.in. w przemysł zbrojeniowy, utrzymuje związki z rosyjskim rządem i siłami bezpieczeństwa. Mężczyzna nie został jednak wpisany na listę sankcyjną USA. Amerykański departament skarbu nie odpowiedział na prośbę agencji Reutera o komentarz w tej sprawie.

Przypadek MySky pokazuje obawy zachodnich rządów i działaczy, że miliarderzy tacy jak Kiesajew są w stanie obejść mozaikę sankcji wymierzonych w ich luksusowe dobra, w tym jachty - zaznacza Reuters.

Propozycja sprzedaży jednostki została zawarta w wysłanym 14 września do nieznanych odbiorców emailu firmy Merle Wood & Associates z Florydy. Przedstawiciel amerykańskiego przedsiębiorstwa przekazał, że firma jest tylko współpracownikiem zajmującej się handlem i czarterem jachtów międzynarodowej firmy Burgess, do której należy kierować pytania dotyczące sprzedaży MySky.

Po artykule Burgess przesłało do agencji Reutera oświadczenie, w którym zaznaczono, że Kiesajew nie jest "beneficjentem rzeczywistym" jachtu MySky, a firma nie ma "żadnych związków" z rosyjskim miliarderem. Dodano, że cała oferta została dokładnie sprawdzona przez niezależnych od firmy prawników, a "właściciel MySky nie podlega sankcjom".

Holenderska stocznia, która w 2014 r. wybudowała jednostkę potwierdziła, że została ona zamówiona przez Kiesajewa, który zamówił również drugą jednostkę Sky.

Superjacht MySky ma 51 m długości i "ultranowoczesne, wyrafinowane wnętrze zaprojektowane przez znanego holenderskiego architekta", górny pokład jednostki może być wykorzystywany jako lądowisko dla helikoptera - napisano w ogłoszeniu sprzedaży. Dodano, że jacht przebywa na Malediwach.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Ukraina

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo