Sprawca zbrodni samodzielnie określa zakres swojej winy? Stanowcze słowa szefa polskiej dyplomacji

Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock powiedziała dziś w Warszawie, że „kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą”. Minister Zbigniew Rau zaznaczył, że po wysłaniu noty liczy, na zmianę stanowiska.

Zbigniew Rau
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Na wspólnej konferencji prasowej z szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock w Warszawie szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau mówił o wysłanej wczoraj nocie dyplomatycznej ws. reparacji wojennych od Niemiec.

Baerbock powiedziała, że kwestia reparacji jest zamknięta.

Postawę rządu federalnego w tej kwestii już znasz. Niemcy poczuwają się do swojej odpowiedzialności historycznej, bez jakichkolwiek ograniczeń. Naszym wiecznym zadaniem pozostanie przypominanie o cierpieniu milionów, które Polsce zadały Niemcy.(…) Równocześnie kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą

– mówiła.

Odpowiedział jej Rau.

"To stanowisko rządu federalnego jest nam rzeczywiście znane i właśnie dlatego sformułowaliśmy wczoraj przeze mnie parafowaną notę. Ja w pełni zgadzam się, rozmawialiśmy o tym z panią minister, że mamy wspólną odpowiedzialność za - jak to powiedziałaś Annaleno – jedność w przyszłej Europie" – ocenił minister.

Trudno się z tym nie zgodzić. Bez wątpienia mamy także wspólną odpowiedzialność wobec pokoleń przeszłych, teraźniejszych i przyszłych. Tym samym jestem przekonany, że stanowisko rządu niemieckiego w tej kwestii będzie, w wyniku dialogu, ewoluować chociażby dlatego, że nikt w Niemczech, ani nikt w Polsce - łącznie z tobą Annaleno, czy ze mną - nie może wskazać systemu moralnego czy porządku prawnego, w którym sprawca zbrodni by był władny samodzielnie i wyłącznie określać zakres swojej winy, ale także zakres i czas swojej odpowiedzialności

– podkreślił Zbigniew Rau.

„Sądzę, że to przekonanie łączy nas razem i w tym przekonaniu podjęliśmy w naszych rozmowach tę problematykę” – dodał.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Polska

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo