Wielki pisarz ukraiński i ambasador w USA: „Nie mam wątpliwości, że Smoleńsk to zbrodnia, Katyń 2” [FILM]

- Paralela pomiędzy Hitlerem a Putinem nie jest płytka, ani propagandowa. W czasie pobytu w Dreźnie Putin naczytał się tekstów Hitlera, „Mein Kampf”, może Rosenberga, może Goebbelsa. On bardzo dobrze zna te wszystkie sprawy. On zapożyczył od Hitlera pogardę dla narodów europejskich. Jest taka scena, gdy po zawarciu haniebnego układu w Monachium odjeżdża Chamberlain i inni. Hitler tam stał i powiedział z pogardą: ty widzisz tych idiotów, tych bałwanów. Putin przejął to. On z pogardą podchodzi do narodów europejskich. Poprzez zabójstwo prezydenta Kaczyńskiego i wszystkie mordy, których dokonywał, chciał pokazać: pluję na was, znieważam was, jesteście słabi – powiedział w rozmowie z Piotrem Lisiewiczem w „Wywiadzie z chuliganem” wybitny pisarz ukraiński Jurij Szczerbak, w latach 90. ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Izraelu. Mocna rozmowa do obejrzenia poniżej [FILM na końcu tekstu].

Fot. Archiwum Jurija Szczerbaka

Jurij Szczerbak jest pisarzem o ogromnym dorobku, w Polsce ukazały się jego powieści „Kwarantanna” i „Transplantacja” oraz groteskowa opowieść „Z kroniki miasta Jaropola”, a światową sławę przyniosła mu dokumentalna powieść „Czarnobyl”. W paryskiej „Kulturze” ukazało się jego opowiadanie „Czerwone maki na Monte Cassino”, przetłumaczone przez Józefa Łobodowskiego. W czasach komunizmu miał zakaz wyjazdu do krajów zachodnich, nigdy nie zapisał się do partii komunistycznej. Po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości wykorzystał swą popularność dla jej dobra jako dyplomata, w tym ambasador w USA. 

W czasie rozmowy z Piotrem Lisiewiczem Jurij Szczerbak powiedział o roli, jaką odegrała w historii naszej części polityka prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w tym w Gruzji w 2008 r.: 

Sarkozy robił te machlojki, niby pokojowe rozmowy. Na szczęście był prezydent Lech Kaczyński i na szczęście nasz prezydent też tam pojechał. To był akt męstwa, najwyżej to oceniam. Putin niestety znalazł sposób, jak zabić Kaczyńskiego i kwiat polskiej elity politycznej.
- mówi.

Pisarz powiedział, jak odebrał zamach w Smoleńsku: 

10 kwietnia siedziałem przed komputerem i widzę tam napis, że zniknął samolot Kaczyńskiego. Zawołałem żonę: Marysiu, zobacz co się stało! Nie miałem żadnych wątpliwości, że to jest sprawa rąk Putina. Nie wiedziałem jeszcze, w jaki to sposób techniczny było wykonane, ale wiedziałem, że to była straszna zbrodnia, Katyń 2. Nie ma wątpliwości.
- stwierdza Jurij Szczerbak.

Jak powiedział w „Wywiadzie z chuliganem” Szczerbak, Angela Merkel odegrała w sprawie polityki wobec Rosji straszną rolę. Państwa UE godząc się na zamordowanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i inne zbrodnie Putina, popełniły wielki błąd: 

Zachód patrzył na to i mówił: niech tam sobie to się dzieje, u nas wszystko w porządku. No to teraz już na Zachodzie nie jest w porządku, zima będzie ciężka. Wstępuje do nich nieszczęście, które nazywa się ruskij mir.
- mówi w rozmowie z Piotrem Lisiewiczem.

„Wywiad z chuliganem” jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika, nowych odcinków posłuchać można w radiu w soboty o 18:00.


 

 

 Źródło: Niezalezna.pl, TV Republika, Radio Poznań

Magdalena Nowak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo