Ważą się losy nowych sankcji wobec Rosji. „Jesteśmy bardzo blisko porozumienia”. Decyzje we wtorek

Komisja Europejska przygotowała nowy, zaktualizowany pakiet propozycji sankcyjnych. Jak wynika z informacji przekazanej przez Stałego Przedstawiciela Polski przy Unii Europejskiej Andrzeja Sadosia, prace nad kolejnym pakietem sankcji wobec Rosji nabierają tempa. „Jesteśmy bardzo blisko porozumienia” - zapewnia dyplomata. Kluczowe decyzje mają zapaść już we wtorek.

By Sébastien Bertrand - https://www.flickr.com/photos/tiseb/4592786358/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18294584

Komisja Europejska przygotowała nowy, zaktualizowany pakiet propozycji sankcyjnych. Mamy w tej chwili rodzaj takiej procedury ciszy. Stolice państw członkowskich mają czas do jutra do godz. 10:00 na potwierdzenie, że problematyczne zapisy, które wymagały jeszcze dopracowania, są akceptowalne. Jutro w godzinach popołudniowych rozpoczynamy już formalną procedurę przyjęcia pakietu sankcyjnego.
- powiedział.

Zauważył, że w jego opinii dojdzie do porozumienia.

Zaznaczył, że propozycje Polski była znacznie ambitniejsze.

Tak jest jednak przy każdym pakiecie sankcyjnym. Ważny jest czas i ważne jest zachowanie jedności, również pewnego poziomu ambicji. Moi zdaniem to dobry pakiet, z uwagi m.in. na wprowadzenie do niego prawnego kryterium zapobiegania obchodzeniu sankcji.
- powiedział Stały Przedstawiciel Polski przy UE. 

Chodzi o możliwość nakładania sankcji na osoby, które są zaangażowane w obchodzenie restrykcji.

Nowy pakiet sankcji

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w ubiegłym tygodniu ósmy pakiet sankcji wobec Rosji, ograniczający jeszcze bardziej handel z tym krajem i wprowadzający ograniczenia wobec konkretnych osób. Jest to odpowiedź na dalszą eskalację przez Kreml agresji na Ukrainę.

Z przedstawionych przez nią szacunków wynika, że nowe ograniczenia handlowe, które mają objąć dalsze zakazy importu rosyjskich produktów, pozbawią Rosję 7 mld euro dochodów. Oprócz tego, poszerzona ma być lista towarów z zakazem eksportu - znajdą się tam komponenty elektroniczne i substancje chemiczne wykorzystywane przez wojsko i przemysł lotniczy.

Poza tym pakiet sankcji stworzy podstawę prawną dla wprowadzenia limitów cenowych na ropę naftową i zabroni obywatelom UE zasiadania we władzach rosyjskich przedsiębiorstw państwowych.

Towarzyszący von der Leyen szef unijnej dyplomacji Josep Borrell podał z kolei, że zostanie rozszerzona lista osób i podmiotów objętych sankcjami indywidulanymi.


 

 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo