Pierwsza turecka korweta dla ukraińskiej armii już zwodowana [WIDEO]

Tygodnik Newsweek Romania, cytujący przedstawicieli władz w Kijowie, poinformował, że pierwsza korweta dla ukraińskiej marynarki wojennej została zwodowana przez turecką stocznię RMK Marine

twitter.com/oleksiireznikov

Jednostka to okręt klasy Milgem, który będzie pływał pod nazwą Hetman Iwan Mazepa. Informację o uroczystości zwodowania jednostki potwierdził minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

“Z okrętami takimi jak ten, Morze Czarne i Azowskie będą bezpieczne”

- napisał na twitterze Reznikow, zapowiadając, że po odbiciu Krymu okupowanego przez Rosjan jednostka będzie stacjonować w ukraińskim porcie w Sewastopolu.

Do zwodowania Hetmana Iwana Mazepy doszło w niedzielę w Stambule w obecności przedstawicieli władz Turcji i Ukrainy. Wśród obecnych była m.in. żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołena, która została matką chrzestną korwety.

Według rumuńskiego tygodnika nowa jednostka zostanie wyposażona w dwa działa: 76-milimetrowe Super Rapid firmy Leonardo oraz 12,7-milimetrowe Stamp spółki Aselsan.

“Główną bronią przeciwko zagrożeniu ze strony okrętów podwodnych będzie lekka torpeda MU90”, ujawniła gazeta.

Newsweek Romania napisał, że wśród rozważanych pocisków przeciwokrętowych, w które ma zostać wyposażony ukraiński okręt jest m.in. Neptun, Harpoon , Atmaca oraz Naval Strike Missile.

Według tygodnika w najbliższym czasie w Turcji wybudowana zostanie druga tego typu korweta. Produkcja obu jednostek, jak zaznaczyła gazeta, wynika z postanowień umowy turecko-ukraińskiej zawartej 16 października 2020 r. 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ukraina

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo