Szef obwodu ługańskiego: Region zostanie odbity

Szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj zapowiedział w poniedziałek, że region zostanie wkrótce odbity przez ukraińskie siły, a osoby, którzy sprzyjają Rosji, nie doczekają się nadejścia rosyjskich władz. Tego samego dnia ukraińska prokuratura generalna powiadomiła o skazaniu na 12 lat więzienia mieszkańca obwodu ługańskiego za przekazywanie Rosjanom informacji o Siłach Zbrojnych Ukrainy.

facebook.com/UkraineUA.MFA / screen

"+Żduny+ się nie doczekają - Siły Zbrojne Ukrainy przyjdą wcześniej: tzw. ŁRL będzie mogła zostać w pełni przyjęta do Federacji Rosyjskie dopiero w 2026 roku. W Starobielsku jest wielu rannych Rosjan, którzy przeżyli Łyman, uciekli do Szczastii"

- napisał Hajdaj.

Termin "żdun" wywodzi się od rosyjskiego słowa "żdat'" czyli "czekać". W 2017 roku politolog Dmitrij Trawin wyjaśnił, że "rosyjski żdun jest smutny, leniwy i słaby" i symbolizuje kraj, "który trwa w stagnacji i nie ma warunków do jakiejkolwiek aktywności, ani politycznej, ani cywilnej, ani żadnej innej".

Jak przekazał szef władz obwodu ługańskiego, okres przejściowy dla tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) przed jej ostatecznym dołączeniem do Rosji potrwa do 2026 roku, zgodnie z zapowiedziami rosyjskiego rządu. Skomentował, że "ci, którzy ucieszyli się z pseudoreferendów tydzień temu będą musieli poczekać nieco ponad trzy lata".

Hajdaj przekazał, że każdego dnia do placówek medycznych w Starobielsku w obwodzie ługańskim trafiają ranni Rosjanie. "Niektórym ocalałym z Łymanu nieco się poszczęściło - udało im się uciec daleko, do Szczastii. I tak, 30 września na terenie tego miasta odkryto konwój cywilnych samochodów i minibusów, w których znaleziono ponad 200 żołnierzy z 2. korpusu armii rosyjskiej"

- poinformował Hajdaj.

W niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że miasto Łyman w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zostało w pełni oczyszczone z rosyjskich wojsk przez ukraińskie siły zbrojne. Łyman to ważny węzeł kolejowy, a jego odbicie pozwala siłom ukraińskim na rozpoczęcie operacji przejęcia zachodniej części obwodu ługańskiego.

Prokuratura generalna podała, że w sądzie udowodniono, iż od 22 do 25 marca 2022 roku kolaborant z obwodu ługańskiego zbierał informacje o lokalizacji ukraińskiego sprzętu wojskowego i uzbrojenia w miastach Prywilla i Rubiżne. Zebrane dane przekazał przedstawicielom rosyjskich władz przy użyciu telefonu komórkowego.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Ukraina

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo