Prorosyjscy puczyści podpalili ambasadę Francji w Burkina Faso

Ambasada Francji w Burkina Faso została w weekend zaatakowana koktajlami Mołotowa przez prorosyjskich demonstrantów wspierających żołnierzy stojących za puczem wojskowym. W kraju wzmagają się nastroje antyfrancuskie.

https://twitter.com/wilkoskillz

Ambasada Francji w stolicy Burkina Faso, Wagadugu została zaatakowana w weekend. Granaty z gazem łzawiącym zostały z kolei wystrzelone z wnętrza ambasady francuskiej w niedzielę, aby rozproszyć protestujących popierających przejmującego w kraju władzę kapitana Ibrahima Traore – podała agencja AFP.

Junta wojskowa rządząca w Burkina Faso od stycznia 2022 r. została obalona 2 października przez zwolenników Traore. Sytuacja ta doprowadziła do rezygnacji tymczasowego prezydenta podpułkownika Paula-Henri Damiby.

Francja oskarżona jest o wspieranie reżimu u władzy. W Burkina Faso mieszka około 4 tys. obywateli francuskich. MSZ Francji niepokoi się o ich bezpieczeństwo w związku z rosnącymi nastrojami antyfrancuskimi w kraju.

Minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonna podkreśliła w niedzielę, że: „Francja nie jest stroną tych wydarzeń. Widzimy wiele dezinformacji w obiegu. Mogą prowadzić do ruchów, które będą uważać, że Francja była zaangażowana w wewnętrzny kryzys polityczny, którego doświadcza Burkina Faso, a tak nie jest”.

Jeśli kontakty między Paulem-Henri Damibą a Francją miały miejsce, to według minister miały na celu tylko „zapewnić bezpieczeństwo” Francuzom na miejscu – zapewniło francuskie MSZ. Popierający puczystów demonstranci wymachiwali rosyjskimi flagami, oskarżając Francję o popieranie obalonego rządu i ingerowanie w sprawy kraju.

To już drugi zamach stanu w Burkina Faso od stycznia.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#pucz #Burkina Faso #Francja #Rosja

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo