USA i Filipiny rozpoczęły manewry morskie na Pacyfiku

Siły zbrojne USA i Filipin rozpoczęły w poniedziałek dwutygodniowe wspólne manewry morskie, potwierdzając bliski sojusz wojskowy w czasie niepewności związanej z napięciami w relacjach Waszyngtonu z Pekinem – podała agencja Reutera.

Odsłonięcie sztandaru manewrów KAMANDAG
twitter.com @davidyusantos

Manewry określane nazwą KAMANDAG (z filipińskiego: Współpraca Wojowników Morza) potrwają do 14 października. Będzie w nich uczestniczyć ponad 2,5 tys. żołnierzy amerykańskich i 530 filipińskich. Przewidziano ćwiczenia desantu na wyspach, manewry ogniowe i trening niesienia pomocy humanitarnej.

W charakterze obserwatorów w manewrach wezmą udział również azjatyccy sojusznicy Stanów Zjednoczonych: Korea Południowa i Japonia. Filipiny i USA od 70 lat złączone są dwustronnym paktem obronnym i od dziesięcioleci prowadzą wspólne ćwiczenia wojskowe – przypomina Reuters.

W marcu 2022 roku doroczne amerykańsko-filipińskie manewry Balikatan („Ramię W Ramię”) były największe od siedmiu lat. Komentatorzy oceniali to jako oznakę poprawy relacji pomiędzy Waszyngtonem a ówczesnym prezydentem Filipin Rodrigo Dutertem, który wcześniej zmniejszył skalę tych ćwiczeń, dążąc do ocieplenia stosunków z Chinami.

Władze USA zarzucają Chinom zastraszanie mniejszych państw regionu i militaryzację spornego Morza Południowochińskiego, uznawanego za jeden z najbardziej zapalnych punktów Azji Wschodniej. Pekin uważa prawie cały ten akwen za własne terytorium, co stoi w sprzeczności z roszczeniami szeregu innych krajów, w tym Filipin, do poszczególnych obszarów morza.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Filipiny #USA #manewry morskie #manewry #Chiny

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo