W sobotę rekord, ciężka niedziela. 78 migrantów próbowało nielegalnie dostać się do Polski z Białorusi

"78 cudzoziemców próbowało w niedzielę nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią. Byli to m.in. obywatele Algierii i Wybrzeża Kości Słoniowej" - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna. W sobotę zaś pobito niechlubny rekord i aż 120 migrantów próbowało przedostać się do Polski.

zdjęcie ilustracyjne
https://twitter.com/Straz_Graniczna

W okolicach Bobrownik (Podlaskie) grupa licząca 16 osób pochodzących m.in. z Turcji, Kamerunu i Konga przeszła przez granicę na polską stronę pokonując rzekę Świsłocz - podała SG dziś rano na Twitterze. Niedaleko Narewki zatrzymano dwóch kolejnych tzw. kurierów nielegalnych imigrantów - to Ukraińcy, którzy przewozili trzech Syryjczyków.

W lipcu i sierpniu polska Straż Graniczna odnotowała po ok. 900 prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. We wrześniu tych prób było blisko 1,3 tys. Październik rozpoczął się od rekordowej w ostatnich miesiącach liczby, bo w minioną sobotę SG odnotowała 120 prób w czasie jednej doby.

 

Po zbudowaniu stalowego ogrodzenia na granicy z Białorusią, prowadzone są jeszcze prace związane z uruchomieniem tam tzw. bariery elektronicznej. Pierwsze jej kilometry mają być uruchomione prawdopodobnie w październiku - mówiła w sobotę rzecznik SG por. Anna Michalska.

Pełne uruchomienie systemu złożonego m.in. z sieci detektorów i kamer wraz z Centrum Nadzoru w Białymstoku, do którego będą trafiać sygnały z urządzeń na granicy, planowane jest na koniec roku.

Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje do końca listopada w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.

Decyzja ma związek z trwającymi pracami przy budowie zabezpieczeń elektronicznych

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

#presja migracyjna #nielegalni imigranci #Białoruś #granica polsko-białoruska #straż graniczna

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo