Były szef CIA: Jeśli Putin zaatakuje nuklearnie na Ukrainie, NATO zniszczy wszystkie rosyjskie jednostki

- Jeśli Władimir Putin użyje na Ukrainie broni jądrowej, NATO i ich sojusznicy zniszczyliby wszystkie rosyjskie siły konwencjonalne, które możemy dostrzec i zidentyfikować na polu bitwy na Ukrainie, a także na Krymie i każdy rosyjski statek na Morzu Czarnym - powiedział David Petraeus, były szef CIA i emerytowany generał.

David Petraeus
fot. The Central Intelligence Agency - Director Petraeus rings opening bell at NY Stock Exchange, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29195620

W rozmowie z ABC News Petraeus stwierdził, że użycie broni jądrowej przez Putina na Ukrainie co prawda nie uruchomiłoby procedur z art. 5 dlatego, że Ukraina nie jest częścią NATO, ale odpowiedź Sojuszu byłaby "właściwa". Dodał, że gdy efekty użycia broni nuklearnej rozszerzą się na sąsiednie kraje, będące członkami NATO, może to uruchomić procedury art. 5.

Art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego: Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonywania prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego na mocy artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie jak i w porozumieniu z innymi Stronami, działania, jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego. O każdej takiej zbrojnej napaści i o wszystkich podjętych w jej wyniku środkach zostanie bezzwłocznie powiadomiona Rada Bezpieczeństwa. Środki takie zostaną zaniechane, gdy tylko Rada Bezpieczeństwa podejmie działania konieczne do przywrócenia i utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

Były szef CIA przyznał, że ostatnie niepowodzenia Rosjan na froncie, trudności z mobilizacją i sytuacja wewnętrzna powoduje, że "Putin jest zdesperowany". Dodał, że zagrożenie nuklearne trzeba traktować poważnie.

"Nie chcesz ponownie wdawać się w eskalację nuklearną, ale musisz pokazać, że nie możesz tego zaakceptować"

- podkreślił.

Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł w przemówieniu w połowie września, że Rosja użyje "wszystkich niezbędnych środków" w wypadku zagrożenia państwa, co wielu komentatorów uznało za słabo zawoalowaną groźbę użycia broni jądrowej.

 

 Źródło: guardian.com, niezalezna.pl

#Ukraina

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo