Michel: W Pradze porozmawiamy o wojnie i utworzeniu wspólnoty politycznej

Problemy bezpieczeństwa i konsekwencje agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie, a także tworzenie europejskiej wspólnoty politycznej będą głównymi tematami nieformalnego szczytu Unii Europejskiej, który odbędzie się w Pradze w dniach 6-7 października.

Charles Michel
Annika Haas EU2017EE Estonian Presidency - Tallinn Digital Summit. CC BY 2.0

O głównych tematach szczytu poinformował w niedzielę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w zaproszeniu do szefów państw i rządów krajów UE. Pełny tekst dokumentu został opublikowany na stronie internetowej Rady Europejskiej.

"Za kilka dni spotkamy się w Pradze na dwóch ważnych wydarzeniach: 6 października odbędzie się pierwsze spotkanie Europejskiej Wspólnoty Politycznej, a następnego dnia - nieformalne posiedzenie Rady Europejskiej" - napisał Michel.

Przypomniał przy tym, że w czerwcu Rada Europejska przeprowadziła strategiczną dyskusję na temat dalszych relacji między UE a jej partnerami.

W związku z dramatycznymi konsekwencjami wojny na Ukrainie, która w wielu kwestiach dotyka kraje europejskie, zgodziliśmy się na utworzenie Europejskiej Wspólnoty Politycznej, której celem jest połączenie wysiłków krajów europejskich i stworzenie koordynującej platformy politycznej. Chodzi o zjednoczenie przywódców na równych prawach, wzmocnienie dialogu politycznego i współpracy w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, a tym samym wzmocnienie bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu w całej Europie

- podkreślił Michel.

Wyjaśnił, że w tym formacie europejscy przywódcy będą mogli koordynować stanowiska w szerokim zakresie tematów, w tym pokoju i bezpieczeństwa, sytuacji gospodarczej, kwestii energii i zmian klimatycznych, migracji i mobilności ludności.

Podczas nieformalnego spotkania 7 października przywódcy UE będą rozmawiać o trzech najpilniejszych i powiązanych ze sobą problemach: wojnie Rosji z Ukrainą, sytuacji energetycznej i unijnej gospodarce.

Wojna na Ukrainie nadal się nasila. Niestety Kreml podjął nieodpowiedzialne kroki w celu jej eskalacji: zorganizował kampanię narodowej mobilizacji, fałszywe i szkodliwe "referenda" i nielegalną aneksję ukraińskich terytoriów oraz kontynuuje swoją agresywną retorykę. W obliczu tych wszystkich wydarzeń musimy pozostać zjednoczeni i być stanowczymi w naszej odpowiedzi

– podkreślił szef Rady Europejskiej.

Potwierdził, że solidarność UE z Ukrainą pozostaje niezachwiana.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Charles Michel #Unia Europejska

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo