Nikaragua zrywa relację z Holandią i wydala unijną dyplomatkę

Unia Europejska zareaguje "stanowczo i proporcjonalnie" na "wrogie" działania Nikaragui - oświadczył dzisiaj szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w odniesieniu do wydalenia z Nikaragui ambasador UE Bettiny Muscheidt.

luigipastran10

Zdaniem Borrella była to "nieuzasadniona" decyzja, podobnie jak zerwanie stosunków dyplomatycznych z Holandią.

"UE głęboko żałuje i odrzuca tę nieuzasadnioną i jednostronną decyzję – napisał Borrell w oświadczeniu - UE głęboko ubolewa również nad nieproporcjonalną i nieuzasadnioną jednostronną decyzją podjętą w piątek przez rząd Nikaragui o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Królestwem Holandii i wyraża niezachwiane poparcie dla rządu holenderskiego".

Szef unijnej dyplomacji podkreślił, że "te wrogie i nieuzasadnione działania wpłyną nie tylko na stosunki dwustronne między Nikaraguą a UE i jej państwami członkowskimi, ale doprowadzą również do zwiększonej izolacji międzynarodowej Nikaragui".

"Obecny kryzys polityczny w Nikaragui powinien zostać rozwiązany poprzez prawdziwy dialog między rządem a opozycją – oświadczył Borrell - UE pozostaje otwarta na dialog z Nikaraguą, pod warunkiem, że dialog ten będzie prowadzony z szacunkiem".

W środę rząd dyktatora Nikaragui Daniela Ortegi uznał ambasador UE Bettinę Muscheidt za persona non grata w związku z przemową unijnej delegacji w ONZ, w której zaapelowano o "odbudowę demokracji" w tym kraju.

Dwa dni później ministerstwo spraw zagranicznych w Managui zakomunikowało o zawieszeniu stosunków dyplomatycznych z Holandią. Resort dyplomacji Nikaragui określił Holandię mianem "interwencjonistycznego i neokolonialnego" kraju, który "obraża nikaraguańskie rodziny".

Wcześniej sekretarz stanu USA Antony Blinken określił zeszłoroczne wybory w Nikaragui jako "pozbawione wiarygodności oszustwo", a Borrell w kontekście tego głosowania nazwał Ortegę "dyktatorem". Zarówno UE, jak i USA nałożyły sankcje i restrykcje wizowe na urzędników nikaraguańskiej administracji.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo